EUR / USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (18.11.2019)

Cuma günü açıklanan ABD Ekim ayı Sanayi Üretimi, %0,4’lük düşüşü işaret eden piyasa beklentisinin üzerinde bir gerileme kaydederek -%0,8 oldu. Sanayi Üretimi verileri sonrasında 98,20 seviyesi üzerinden düşüşe geçen dolar endeksi 98 seviyesi altına kadar indi ve yaklaşık son iki haftanın en sert günlük düşüş hareketini gerçekleşti. Dolar endeksinde özellikle geçtiğimiz hafta Perşembe ve Cuma günleri etkili olan geri çekilme hareketleri ile birlikte kayıplarının bir kısmını telafi eden EURUSD paritesi, 1,10 seviyesinin altından yükselişe geçerek 1,1060 seviyesi üzerinde kadar çıktı.

Parite bu sabah saatlerinde 1,1062 seviyesinden işlem görüyor. Bu noktada, dolar endeksindeki gerileme nedeniyle paritenin bir süre daha görece güçlü bir seyir izlemesi söz konusu olabilir. Ancak EURUSD paritesinde mevcut yükselişin kalıcı olmasını beklememekle birlikte, aksine, bu yükseliş eğilimlerinin satış fırsatı verebileceği görüşündeyiz. Teknik gösterge ve formasyonlar, paritede aşağı yönlü eğilimin daha ön planda olduğunun sinyalini veriyor. ECB’nin güvercin tavrını koruması ve yeni Başkanı Christine Lagarde’ın gelişi ile birlikte 2020’de farklı bir koordinasyonla maliye politikasının çok daha ön planda olması bekleniyor.

Bu da, euro üzerindeki aşağı yönlü eğilimin orta vadede etkisini koruyabileceği anlamını taşımakta. Dolaysı ile hem teknik hem de temel dinamikler paritedeki gerilemenin devam edebileceğinin işaretini veriyor. Bu doğrultuda, teknik görünüm çerçevesinde, EURUSD paritesinin kısa vadede yeniden 1,10 seviyesi altına gerilemesini ve ardından 1,0950 – 1,0975 bandını hedef alacak şekilde düşüş hareketini sürdürmesini beklemekteyiz. Bugün yurt dışında önemli bir veri akışı bulunmuyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN