EUR/USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (17.09.2020)

Fed toplantısının ardından yükselişini hızlandıran dolar endeksi EURUSD paritesinde sert satış baskıları oluşmasına neden oldu. Fed’den gelen açıklamaların ardından 92,80’li seviyelerden yükselişe geçen dolar endeksi, Asya seansı boyunca yükseliş eğilimini sürdürdü. Bu sabah saatlerinde 93,59 seviyesini test eden endeks son bir haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Dolar endeksindeki yükseliş eğilimi ile birlikte 1,18 seviyesi altına gerileyen EURUSD paritesi 1,1738 seviyesini test etti.

EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,1770 seviyesinden işlem görüyor. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği üzere EURUSD paritesi dün dolar endeksindeki sert yükseliş hareketi ile birlikte Temmuz ayının son haftasından bu yana sürdürmekte olduğu yükseliş kanalını aşağı yönlü kırma girişimi içerisinde. Bu noktada, paritedeki kısa vadeli görünüm açısından bugünkü kapanışı takip edeceğiz. Paritenin, kanalın alt sınırına (kanal desteğine) denk gelen 1,1780 seviyesinin altında bir günlük kapanış gerçekleştirmesi durumunda kanal aşağı yönlü kırılacağından dolayı düşüş eğiliminin hız kazanması beklenebilir. Aksi takdirde, yani paritenin 1,1780 seviyesi üzerinde bir günlük kapanış gerçekleştirerek yükseliş kanalı içerisinde tutunması durumunda ise kayıpların telafi edildiğini görebiliriz. Dolayısı ile 1,1780 seviyesini yakından izleyeceğiz.

Bugün yurt dışı piyasalarda Euro Bölgesi Ağustos TÜFE ve ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları verilerinin yanı sıra olarak OPEC Ortak Bakanlar İzleme Komitesi toplantısı ve İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edilecek. İngiltere Merkez Bakasının faizlerde ve parasal gevşemede bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN