EUR/USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (17.02.2021)

ABD 10 yıllıkları ve dolar endeksinde etkili olan yükseliş eğilimi çerçevesinde EURUSD paritesinin dün 1,21 seviyesi altına gerilediği takip edildi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi dün %1,29 üzerine yükselerek son bir yılın en yüksek seviyesine çıkarken, getirilerdeki yükselişe paralel olarak yönünü yukarı çeviren dolar endeksi ise dün 90,64 seviyesine kadar yükselmesinin ardından günü 90,50 seviyesinden yükselişle tamamladı. Bu gelişmelerin etkisi ile birlikte 1,2170 seviyesi üzerini test etmesinin ardından yönünü aşağı çeviren EURUSD paritesi, 1,2095 seviyesine kadar geriledi ve günü düşüşle tamamladı.

EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,2094 seviyesinden işlem görüyor. Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda paritenin bugün 1,2050 – 1,2120 seviyeleri arasında hareket edebileceği görüşündeyiz. Bir süredir bültenlerimizde orta vadeli teknik göstergelerin ve oluşumların paritede aşağı yönlü eğilimlerin ön plana çıkabileceğini işaret ettiğini belirtmekteyiz, zira EURUSD paritesi bir önceki hafta gerçekleştirdiği kapanış ile birlikte haftalık grafiğinde Mart 2020’den bu yana devam ettirdiği yükseliş kanalını aşağı yönlü kırarak düşüş sürecine girebileceğine yönelik bir sinyal verdi.

Bu teknik sinyal bize EURUSD paritesinin 1,21 seviyesi üzerindeki hareketlerinin kalıcı olmayabileceğinin paritenin önümüzdeki dönemde 1,20 seviyesine doğru geri çekilebileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt dışı piyasalarda ABD’den gelecek olan Ocak Ayı Perakende Satışlar, Ocak Ayı ÜFE verileri, Ocak Ayı Sanayi Üretimi & Kapasite Kullanım Oranı verileri ve FOMC Toplantı Tutanakları takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN