EUR / USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (16.05.2019)

Dün sabahki analizimizde, Euro Bölgesi ekonomisine yönelik zayıf algı ve ECB’nin güvercin duruşu ile birlikte paritenin 1,12 seviyesi üzerindeki seyrinin kalıcı olmasını beklemediğimizi ve paritenin 1,12 seviyesi altına gerileyebileceği görüşünde olduğumuzu ifade etmiştik. Eurodaki satıcılı görünüm ile birlikte dün beklediğimiz üzere 1,12 seviyesi altına sarkan ve 1,1178 seviyesine kadar inen ERUSUD paritesi, daha sonra dolar endeksindeki gerileme ile birlikte yeniden 1,12 seviyesi üzerine döndü.

Dolar endeksinde dün akşam saatlerinde görülen geri çekilme (97,70’ten 97,46’ya) ile birlikte ERUUSD paritesinin de aynı saatlerde 1,1180’li seviyelerden 1,1225 seviyesine yükseldiği görüldü. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği üzere Salı günkü geri çekilme hareketi ile birlikte kısa vadeli yükseliş kanalını aşağı yönlü kıran EURUSD paritesi, bu sabah saatlerinde 1,12 seviyesinin hemen üzerinde seyrediyor. Euro Bölgesi ve Almanya’dan gelen zayıf veri akışının devam etmesi, Bölge ekonomisine yönelik endişelerin artıyor olması ve İtalya’da yeniden patlak veren bütçe krizinin Euro üzerinde yarattığı baskı ile birlikte EURUSD paritesinin 1,12 seviyesi üzerindeki seyrinin kalıcı olamayacağına yönelik görüşümüzü korumaktayız. Dolayısı ile EURUSD paritesindeki yükseliş hareketlerinin satış fırsatı olarak sınırlı kalmaya devam edebileceği ve paritenin kısa vadede yeniden 1,1150 seviyesi altına gerileyebileceği düşündeyiz. Bugün ABD’den gelecek olan Konut Başlangıçları, Yapı Ruhsatları, haftalık İşsizlik Başvuruları ve Philadelphia Fed İmalat Endeksi verileri takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN