EUR/USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (16.02.2021)

Dolar endeksindeki görece zayıf seyrin devam etmesi ile birlikte EURUSD paritesinin de dün 1,21 seviyesi üzerinde tutunmaya devam ettiği görüldü. Dolar endeksi haftanın ilk işlem gününde zayıf seyrini sürdürdü. Gün içerisinde 90,26 – 90,48 bandında işlem gören endeks, günü 90,48 seviyesinden yatay bir seyirle tamamladı. Bununla birlikte dün 1,2117 – 1,2147 seviyeleri arasında dar bir bantta işlem gören EURUSD paritesi ise günü 1,2131 seviyesinden tamamladı.

EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,2137 seviyesinden işlem görüyor. Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda EURUSD paritesinin bugün 1,2080 – 1,2150 seviyeleri arasında hareket edebileceği görüşündeyiz. Bir süredir bültenlerimizde orta vadeli teknik göstergelerin ve oluşumların paritede aşağı yönlü eğilimlerin ön plana çıkabileceğini işaret ettiğini belirtmekteyiz, zira EURUSD paritesi bir önceki hafta gerçekleştirdiği kapanış ile birlikte haftalık grafiğinde Mart 2020’den bu yana devam ettirdiği yükseliş kanalını aşağı yönlü kırarak düşüş sürecine girebileceğine yönelik bir sinyal verdi.

Diğer yandan, Mart ayından bu yana sürdürdüğü düşüş trendini yukarı yönlü kıran dolar endeksinde de teknik göstergeler aşağı yönlü hareketlerin sınırlı kalabileceğini ve endeksin 90 – 90,20 bandından destek bulabileceğini işaret ediyor. Bu da paritedeki yükseliş çabalarının sınırlı kalabileceğine ilişkin bir diğer sinyal olarak karşımıza çıkıyor. Bütün bu teknik sinyaller bize EURUSD paritesinin 1,21 seviyesi üzerindeki hareketinin kalıcı olmayabileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt dışında Euro Bölgesi 4Ç20 GSYİH Büyüme Oranı, Almanya Şubat Ayı ZEW Ekonomik Büyüme Beklenti Endeksi ve ABD Şubat Ayı New York Empire State İmalat Endeksi verileri izlenecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN