EUR / USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (15.11.2019)

Dün öğle saatlerinde düşüşünü hızlandırarak 1,0989 seviyesine kadar gerileyen EURUSD paritesi, günün ilerleyen saatlerinde Euro Bölgesi ve Almanya’dan gelen büyüme verilerinin beklentilerin üzerinde bir performans sergilemesi ve dolar endeksinin akşam saatlerinde sert satış baskılarına maruz kalması ile birlikte düşüşünün bir kısmını telafi etti. Dolar endeksi dün akşam saatlerinde, ABD – Çin arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin belirsizliğin sürmesi ve sert yükselişler sonrasında etkili olan teknik düzeltme eğilimi ile birlikte yönünü aşağı çevirerek 98,40 seviyesi üzerinden 98,11 seviyesine indi. Bununla birlikte 1,10 seviyesi altından yükselişe geçen EURUSD paritesi, Asya seansında da tırmanışını sürdürerek 1,1030 seviyesi üzerinde ulaştı.

Parite bu sabah saatlerinde 1,1025 seviyesinden işlem görüyor. Bu noktada, dolar endeksindeki gerileme nedeniyle paritenin bir süre daha görece güçlü bir seyir izlemesi söz konusu olabilir. Ancak EURUSD paritesinde mevcut yükselişin kalıcı olmasını beklememekle birlikte, aksine, bu yükseliş eğilimlerinin satış fırsatı verebileceği görüşündeyiz. Teknik gösterge ve formasyonlar, paritede aşağı yönlü eğilimin daha ön planda olduğunun sinyalini veriyor. ECB’nin güvercin tavrını koruması ve yeni Başkanı Christine Lagarde’ın gelişi ile birlikte 2020’de farklı bir koordinasyonla maliye politikasının çok daha ön planda olması bekleniyor. Bu da, euro üzerindeki aşağı yönlü eğilimin orta vadede etkisini koruyabileceği anlamını taşımakta. Dolaysı ile hem teknik hem de temel dinamikler paritedeki gerilemenin devam edebileceğinin işaretini veriyor. Bu doğrultuda, teknik görünüm çerçevesinde, EURUSD paritesinin kısa vadede yeniden 1,10 seviyesi altına gerilemesini ve ardından 1,0950 – 1,0975 bandını hedef alacak şekilde düşüş hareketini sürdürmesini beklemekteyiz.

Bugünkü Euro Bölgesi Ekim Ayı Aylık TÜFE, Euro Bölgesi Ekim Ayı TÜFE verileri, ABD Kasım Ayı New York Empire State İmalat Endeksi, ABD Ekim Ayı Perakende Satışlar verileri ve ABD Ekim Ayı Aylık Sanayi Üretimi & Kapasite Kullanım Oranı açıklanacak. ABD’de perakende satışların, Eylül ayındaki beklenmedik zayıflama sonrasında Ekim ayında kısmen toparlanması bekleniyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN