EUR/USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (15.09.2021)

Dolar endeksinde dün görülen dalgalı seyir EURUSD paritesinde de benzer bir hareketin oluşmasına yol açtı. ABD TÜFE verilerinin ardından 92,32 seviyesine kadar inen dolar endeksinde düşüşün kalıcı olmadığı izlendi. Kısa süre içerisinde kayıplarını telafi ederek 92,60 seviyesi üzerine geri dönene endeks, günü 92,66 seviyesinden tamamladı. Bu çerçevede EURUSD paritesinin de öğle saatlerinde 1,1847 seviyesine kadar yükseldiği, ancak dolar endeksinde yönünü tekrardan yukarı dönmesi ile birlikte paritenin de yeniden düşüşe geçtiği izlendi. Bununla birlikte parite günü 1,1803 seviyesinden düşüşle kapattı.

EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,1806 seviyesinden işlem görüyor. EURUSD paritesi dünkü hareketi ile birlikte kısa vadeli yükseliş kanalını yukarı yönlü kırsa da kanal kırılması sonrasında beklenen istikrarlı yükseliş hareketi oluşması, zira parite dolar endeksindeki düşüşün kalıcı olmaması ile birlikte kanal içerisinde bir geri dönüş gerçekleştirdi. Paritedeki teknik görünüme baktığımızda göstergelerin kısa vade için 1,1770 – 1,1850 bandını ön plana çıkardığını görmekteyiz. 1,1770 desteğinin altında 1,1725, 1,17 ve 1,1680 destekleri izlenecekken, 1,1850 seviyesinde ise 1,19 direnci yer alıyor. Bir süredir bültenlerimizde EURUSD paritesindeki yükseliş hareketleri karşısında temkinli olunması gerektiğini ifade etmekteyiz.

Piyasalarda varlık alımlarının azaltılması (tapering) planının bu yıl devreye gireceğine yönelik beklentilerin önemli ölçüde arttığını görmekteyiz. Önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan Fed toplantısı öncesinde piyasadaki şahin fiyatlamaların hız kazanması ve dolar endeksinde yeniden 93 seviyesi üzerine varan bir yükseliş görmemiz durumunda EURUSD paritesindeki satış baskısının hız kazanabileceğini ifade etmemizde fayda var.

Bugün yurt dışında Euro Bölgesi Temmuz Ayı Sanayi Üretimi verileri, ABD Ağustos Ayı Sanayi Üretimi & Kapasite Kullanım Oranı verileri ve Avrupa Merkez Bankası yetkilerinin konuşmaları takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni