EUR/USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (14.10.2021)

ABD TÜFE verileri sonrasında 94,50 direncini tekrar deneyen dolar endeksi, bu seviyeyi aşmayı başaramadı ve gelen tepki satışları ile birlikte günü 94 seviyesinden düşüle tamamladı. Dolar endeksinde görülen tepki satışı ile birlikte EURUSD paritesinde yükseliş hareketleri ön plana çıktı ve parite 1,1520’li seviyelerden 1,1599 seviyesine kadar tırmanmasının ardından günü 1,1596 seviyesinden yükselişle kapattı.

EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,1590 seviyesinden işlem görüyor. Parite bu hafta 1,1525 seviyesine kadar gerileyerek Temmuz 2020’den bu yana en düşük seviyesini test etmesinin ve beklediğimiz düşüşü gerçekleştirmesinin ardından bir toparlanma çabası içerisinde girmiş durumda. Öyle ki dün dolar endeksinde görülen geri çekilme hareketi ile birlikte EURUSD paritesi Eylül ayı başından bu yana sürdürdüğü düşüş kanalını yukarı yönlü kırdı. Bu kanal kırılması hareketi paritenin Eylül ayından bu yana maruz kaldığı satış baskılarınınım ardından kayıplarının bir kısmını telafi etme çabası içerisinde olabileceğinin sinyalini veriyor. Paritedeki yükseliş eğiliminin devam etmesi durumunda ilk etapta 1,16 – 1,1650 direnç bölgesini izleyeceğiz.

Paritedeki yükseliş çabalarının istikrar kazanabilmesi açısından bir süredir aşılamayan bu bandın aşılması önem arz ediyor. 1,16 – 1,1650 bandının üzerinde ise 1,1680 ve 1,17 dirençleri yer alıyor. EURUSD paritesinin 1,16 – 1,1650 aralığını aşmakta başarısız olması durumunda ise bir süredir öne çıkarmakta olduğumuz 1,15 – 1,1650 işlem aralığının etkili olmaya devam etmesi beklenebilir.

Bugün yurt dışında ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları ve ABD Eylül ÜFE verileri ile bölgesel Fed başkanlarının konuşmaları takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!