EUR/USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (14.05.2020)

Fed Başkanı Powell, dün düzenlenen online bir etkinlikte yaptığı açıklamalarında, ekonomik görünümün yüksek oranda belirsiz ve aşağı yönlü risklerin ciddi olduğunu ifade etti ve görünüm açısından olumsuz açıklamalarda bulundu (Powell’ın açıklamalarının detaylarını Makroekonomik Gelişmeler bölümünde bulabilirsiniz). Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarının ardından küresel piyasalarda risk iştahının gerilediği görüldü. ABD’de endeksler gerilerken, artan güvenli liman talebi ile birlikte dolar endeksi 99,50’li seviyelerden 100,25 seviyesi üzerine çıkarak yeniden 100 seviyesi üzerine yerleşti.

Dolar endeksindeki yükseliş hareketi ile birlikte 1,0896 seviyesinden yönünü aşağı çeviren EURUSD paritesi, 1,0805 seviyesine kadar indi. EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,0806 seviyesinden işlem görüyor. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği üzere EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde kısa vadeli düşüş kanalının alt sınırında (kanal desteğinde) hareket ediyor.

Paritedeki kısa vadeli görünüm açısından kanal sınırında tutunup tutunamayacağı önemli olacak. Paritenin kanal desteğine denk gelen 1,08 – 1,0805 bandında tutunması durumunda yönünü yukarı çevirmesi ve yeniden 1,0850 seviyesine doğru yükselişe geçmesi beklenebilir. Ancak 1,08 – 1,0805 bandının aşağı yönlü kırılması paritedeki satış baskısının 1,0750 seviyesine doğru hızlanmasına neden olabilir.

Bugün Almanya Nisan Ayı TÜFE ve ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları verileri ile Avrupa Merkez Bankası ve Fed yetkilerinin konuşmaları takip edilecek. Ayrıca, yarın Almanya ve Euro Bölgesinden gelecek olan 1Ç20 GSYİH Büyüme Oranı verileri paritedeki kısa vadeli görünüm açısından önemli olacak.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN