EUR / USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (14.05.2019)

Dolar endeksinde görülen volatil seyir ile birlikte EURUSD paritesinde de dalgalı bir seyir izlenmekte olduğunu görüyoruz. Dün öğle saatlerinde Çin Maliye Bakanlığı Çin’in 60 milyar dolar değerindeki ABD ürününe yönelik vergi tarifesinin yükseltileceğini açıkladı. Ek tarifelerin %5 ile %25 aralığında değişeceği belirtildi. Söz konusu haberin ardından dolar endeksi ilk etapta sert satış baskılarına maruz kalarak 97,30 seviyesinden 97,02 seviyesine gerilerken, kısa süre içerisinde kayıplarını telafi ederek yeniden 97,30 seviyesi üzerine yükseldi ve gün içerisinde oldukça dalgalı bir seyir izledi. EURUSD paritesi de buna bağlı olarak gün içerisinde, aşağıdaki grafik üzerinden de görülen yükseliş kanalını direnç çizgisine kadar yükselirken (1,1264), daha sonra dolar endeksinin kayıplarını silmesi ile birlikte yönünü aşağı çevirerek 1,12 – 1,1250 seviyeleri arasındaki bant hareketine geri döndü.

EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,1238 seviyesinden işlem görmekte. ABD – Çin arasındaki ticaret gerilimine ilişkin gelen yoğun haber akışı, endeks üzerindeki oynaklığı büyük oranda artırmış durumda. Bu nedenle EURUSD paritesinin de kısa vadede mevcut voaltil seyrini korumasını beklemekteyiz. Bugün Almanya’dan gelecek olan enflasyon verileri ve Euro Bölgesi Sanayi Üretimi verileri paritedeki kısa vadeli görünüm açısından oldukça önemli olacak. Teknik görünüme baktığımızda, göstergelerin paritenin 1,1200 – 1,1280 seviyeleri arasında geniş bir bantta hareket edebileceğini işaret ettiğini görmekteyiz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN