EUR / USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (14.02.2020)

Euro Bölgesi büyümesine yönelik artan edişleler son dönemde euro üzerinde önemli ölçüde baskı yaratırken, EURUSD paritesinin de aşağı yönlü eğilimini sürdürmesine neden oluyor.

Diğer yandan hem eurodaki düşüş hem de piyasalarda artan güvenli liman talebi ile birlikte 99,15 seviyesine yükselen dolar endeksi de paritedeki geri çekilmede büyük rol yonuyor. Bu çerçevede dün düşüşünü hızlandıran EURUSD paritesi, 1,0827 seviyesine kadar gerileyerek Nisan 2017’en bu yana en düşük seviyesine indi. 1,10 seviyesi altına yerleşerek uzun süredir beklediğimiz hareketi gerçekleştiren EURUSD paritesi, düşüş hareketini istikrarlı bir şekilde sürdürüyor. Kısa vadeli teknik göstergeler, dün yaşanan sert geri çekilme hareketi sonrasında EURUSD paritesinin bugün 1,0825 – 1,0830 bandından destek bularak yukarı yönlü bir düzeltme gerçekleştirebileceğinin sinyalini veriyor.

Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi, parite kısa vadeli düşüş kanalının alt sınırına (kanal desteğine) kadar inmiş durumda. Dolayısı ile paritenin kanal desteğinden, yani 1,0825 – 1,0830 bandından destek bularak bugün kayıplarının bir kısmı telafi etme çabası içerisinde olmasını bekliyoruz. Paritenin gün içerisinde 1,0820 – 1,0880 seviyeleri arasında işlem görmesini beklemekteyiz. Genel görünüm itibarıyla paritenin aşağı yönlü eğilimini koruduğunu belirtebiliriz. Bugün Almanya 4Ç19 GSYİH Büyüme Oranı, Euro Bölgesi 4Ç19 GSYİH Büyüme Oranı, ABD Ocak Ayı Perakende Satışlar, ABD Ocak Ayı Sanayi Üretimi & Kapasite Kullanım Oranı ve ABD Şubat Ayı Michigan Tüketici Güven Endeksi verileri izlenecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN