EUR/USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (13.01.2021)

Dün Fed başkanlarından gelen güvercin açıklamaların da etkisi ile birlikte dolar endeksinin değer kaybettiği görüldü. Dün 90 – 90,62 seviyeleri arasında işlem gören dolar endeksi, yükselişine ara vererek günü 90 seviyesi civarından düşüşle tamamladı.

Son dört günlük aralıksız yükselişinin ardından dünü düşüşle tamamlayan dolar endeksi, EURUSD paritesinin de kayıplarının bir kısmını telafi etmesini sağladı. Dün 1,2137 seviyesine kadar gerilemesinin akşam saatlerinde yönünü yukarı çeviren EURUSD paritesi, üç günlük düşüşün ardından dünü 1,22 seviyesi üzerinde yükselişle tamamladı.

EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,2210 seviyesinden işlem görüyor. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği üzere EURUSD, Pazartesi günü aşağı yönlü kırmış olduğu yükseliş kanalına yeniden giriş yapma çabası içerisinde. Paritedeki bu hareketin teknik olarak bir Return Move formasyonu olduğunu ifade edebiliriz. Bu çerçevede, teknik göstergelerin de ürettikleri sinyaller doğrultusunda, eski kanal sınırına denk gelen 1,2230 seviyesinin kısa vadeli direnç görevi görebileceği ve paritenin bu seviyeyi aşmakta başarısız olabileceği görüşündeyiz. 1,2230 seviyesinin aşılamaması ve paritenin eski kanal sınırından yönünü aşağı çevirmesi durumunda ise tekrardan 1,22 seviyesi altına doğru bir düşüş hareketi görmeyi bekleriz.

(Return Move – Geri Dönüş hareketi: Yükselen bir trend / kanal kırıldıktan sonra fiyatlar tekrar bu trend / kanal çizgisine doğru atak yaparsa, trend / kanal çizgisi genelde direnç noktası olarak algılanır ve fiyatların yönünü tekrardan aşağı çevirmesi beklenir.)

Bugün yurt dışında Euro Bölgesi Kasım Ayı Sanayi Üretimi verileri, ABD Aralık Ayı TÜFE verileri, Fed Bej Kitap Raporu ve bölgesel Fed Başkanlarının konuşmaları takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN