EUR / USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (13.01.2020)

ABD’den Cuma günü gelen verilere göre Aralık ayı Tarım Dışı İstihdam Değişimi verisi 145,000 olarak gerçekleşti ve 160,000 olan piyasa beklentisinin altında kaldı. Bunun yanı sıra, ABD’de ücret artışları verisi de zayıf bir performansı işaret ederek dolar endeksi zerinde sert satış baskıları oluşmasına neden oldu. Yıllık ücret artışları verisi %3,1’den %2,9’a gerilerken, Temmuz 2018’den bu yana en düşük yıllık büyümeyi işaret etti. Gerek geçtiğimiz hafta içerisinde Euro Bölgesi ve Almanya’dan gelen zayıf veriler gerekse de dolar endeksindeki yükseliş eğilimi ile birlikte 200 günlük hareketli ortalamasını (HO) ve kısa vadeli yükseliş kanalını aşağı yönlü kıran EURUSD paritesi, Cuma günü ABD verileri öncesinde 1,1085 seviyesine kadar gerilmiş durumdaydı. Ancak ABD’den gelen verilerin arından yönünü yukarı çeviren parite, 1,1130 seviyesi üzerine kadar yükseldi.

EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,1131 seviyesinden işlem görüyor. Teknik açıdan bakıldığında, paritenin 200 günlük HO ve yükseliş kanalını aşağı yönlü kırması sonrasında düşüş eğilimini sürdürmesi beklenir. Bu çerçevede, geçtiğimiz haftaki analizlerimizde de belirttiğimiz üzere, EURUSD paritesindeki gerilemenin kısa vadede 1,10 seviyesine doğru sürmesini beklemekteyiz. Kısa vadede EURUSD paritesinde Cuma günü oluşan ve bu sabah saatlerinde de etkisini sürdürmekte olan yukarı yönlü eğilimin 1,1150 seviyesi üzerine ulaşmasını beklemiyoruz. Aksine, 1,1140 – 1,1150 bandının önümüzdeki döneme ilişkin satış fırsatları verebileceği görüşündeyiz Bugün ABD Aralık Ayı Aylık Bütçe Dengesi verisi dışında takip edilecek önemli bir veri akışı bulunmuyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN