EUR / USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (11.09.2019)

Aşağıdaki grafik üzerinde de görülebileceği üzere, 1,1015 – 1,1065 seviyeleri arasındaki bant hareketine devam eden EURUSD paritesi, dün görece yatay seyrine devam etti. Pazartesi günü 20 günlük hareketli ortalamasını yukarı yönlü kırma çabası başarısız olan EURUSD paritesi, dün gün içerisinde de bu ortalamanın altında seyretti (Paritedeki 20 günlük hareketli ortalama bu sabah saatlerinde 1,1060 seviyesine denk geliyor.)

EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,1048 seviyesi civarında hareket ediyor. Teknik görünüm, paritenin bugün içerisinde bant hareketini sürdürebileceğini ve 1,1015 – 1,1065 seviyeleri arasındaki seyrini koruyabileceğine işaret ediyor. Bugün ABD’den gelecek olan ÜFE verileri ve OPEC’in, talep tahminlerini ve üretim beklentilerini de içeren aylık petrol piyasası raporu yakından takip edilecek. Ancak hafta içerisinde Perşembe günü gerçekleşecek olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı kararı paritedeki görünüm açısından belirleyici olacak.

Hatırlayacağımız üzere ECB, 25 Temmuz’da gerçekleştirdiği toplantısında piyasa beklentisi doğrultusunda sözlü yönlendirmesinde değişikliğe giderek bu yıl içerisinde bir faiz indirimini de olasılıklar arasına almıştı.ECB’nin yarınki toplantısında mevduat faizinde indirime gitmesi ve yeni bir parasal genişleme programına vurgu
yapması bekleniyor. Piyasadaki genel beklenti, ECB’nin bu toplantıda, 2016’dan bu yana -%0,4 seviyesine olan mevduat faizinin aşağı çekilmesi yönünde. Ancak faiz indiriminin boyutu konusunda piyasa ikiye ayrılmış görünüyor.

Opsiyon fiyatlamalarından türetilen olasılıklara baktığımızda ECB’nin bir faiz indirimine gideceği ihtimalinin %100 olarak fiyatlandığını görüyoruz. Ancak piyasa fiyatlamalarında 10 baz puanlık indirim ihtimalinin %52 olarak fiyatlandığı, 20 baz puanlık bir indirime gidilmesi ihtimalinin ise %48 olarak fiyatlandığı görülüyor.

PİYASA ANALİZLERİNİZİ CANLI VE ÜCRETSİZ YAPIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin