EUR/USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (1.04.2021)

Yükseliş eğilimini hızlandıran dolar endeksi dün 93,30 üzerine çıkarak yaklaşık son 4 ayın zirvesine ulaştı. 93,35 seviyesine kadar yükselmesinin ardından günü 93,26 seviyesinden yükselişle tamamlayan endeks, EURUSD paritesindeki satıcılı seyrinde devam etmesine neden oldu. Bu çerçevede 1,1770 seviyesi üzerinden 1,1712 seviyesine kadar gerileyen EURUSD paritesi, günü 1,1718 seviyesinden düşüşle tamamladı.

Bu sabahki görünüme baktığımızda EURUSD paritesinin 1,1717 seviyesinden işlem gördüğünü, dolar endeksinin ise 93,25 seviyesinde hareket ettiğini takip ediyoruz. ABD’de hızlanan ekonomik toparlanma karşısında Avrupa’da ikinci dalganın ve aşılama sürecinin istenilen şekilde yönetilmemesi euronun dolar karşısında zayıf bir seyir izlemesine neden oluyor. ABD’de veriler güçlü bir toparlanmayı işaret ederken, Avrupa cephesinde ise yeniden kapanmaların ve karantina önlemlerinin öne çıktığını görüyoruz.

Eurodaki zayıf seyrin dolar endeksindeki yükselişi besleyen temel nedenlerin başsında yer aldığını görmekteyiz. Bu çerçevede EURUSD paritesindeki düşüş eğiliminin sürebileceği görüşündeyiz. Teknik göstergeler ve oluşan fiyat formasyonları EURUSD paritesinin kısa vadede 1,17 – 1,1770 bandında bir seyir izleyebileceğinin ve ardından 1,17 seviyesi altına doğru düşüş eğilimini sürdürebileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt dışında Avrupa ve ABD’den gelecek olan Mart ayı Nihai İmalat PMI verileri, Almanya Şubat Ayı Perakende Satışlar, ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları ve ABD Mart Ayı ISM İmalat Endeksi verileri takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN