EUR / USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (02.08.2019)

ABD Başkanı Donald Trump’ın dün sosyal medya üzerinden Çin’e yönelik ek gümrük vergisi getirileceğini açıklaması, ticaret krizini yeniden tırmandırdı. ABD Başkanı Donald Trump, dün yaptığı sosyal medya paylaşımında Çin’den gelen 300 milyar dolarlık mal için %10’luk ek bir tarife uygulamaya başlayacağını belirtti. Trump, bu ek verginin, hali hazırda %25 gümrük vergisi konmuş 250 milyar dolarlık ürünü kapsamadığını belirtti. Trump’ın açıklamaları sonrasında küresel piyasalarda risk iştahı hızlı bir şekilde değer kaybetti Dolar endeksinin de Trump’ın açıklamaları sonrasında değer kaybettiğini ve 98,90 seviyesi üzerinden 98,20 seviyesine doğru gerilediğini gördük. EURUSD paritesi ise, dolar endeksindeki gerileme ile birlikte, Fed sonrası yaşadığı kayıpların bir kısmını telafi etti ve 1,1027 seviyesinden 1,1098 seviyesine yükseldi.

EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,1080 seviyesi civarına hareket ediyor. Bu noktada EURUSD paritesinin, Asya seansında yaşadığı sert yükseliş hareketi sonrasında kısa vadede 1,1060 – 1,1100 seviyeleri arsında dalgalı bir seyir izlemesi beklenebilir. Bu noktada, 1,11 seviyesinin önemli bir direnç olduğunu ve paritenin bu seviyeyi yukarı yönlü kırması durumunda yükselişini 1,1150 seviyesine doğru sürdürebileceğini belirtmemizde fayda var.

Bugün ABD’den gelecek olan Temmuz ayı istihdam veri seti (Tarım Dışı İstihdam Değişimi, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı), Haziran Ayı Fabrika Siparişleri, Haziran Ayı Dayanıklı Mal Siparişleri, Temmuz Ayı Michigan Tüketici Güven Endeksi ve Euro Bölgesinden gelecek olan Haziran ayı Perakende Satışlar verileri izlenecek.

PİYASA ANALİZLERİNİZİ CANLI VE ÜCRETSİZ YAPIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin