EUR / USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (01.08.2019)

Bültenlerimizde bir süredir EURUSD paritesinde 1,11 seviyesinin önemli bir eşik olduğunu ve paritenin bu seviyenin altına inmesi durumunda düşüşünü hızlandırabileceğini belirtiyorduk. Diğer yandan, teknik görünümün de paritedeki düşüş hareketini devamına işaret ettiğinin altını çiziyorduk. Dün Euro Bölgesi’nden gelen 2Ç19 GSYİH Büyüme Oranı ve TÜFE verilerinin genel olarak piyasa beklentilerinin üzerinde ve beklentiler dahilinde bir performansa işaret etmesinin ardından gün içerisine 1,1150 seviyesi üzerine yükselen EURUSD paritesi, Fed toplantısı sonrasında kazançlarının tamamını geri vererek 1,11 seviyesi altına indi.

• Fed, dün sona eren Temmuz toplantısı sonucunda, piyasa beklentileri dahilinde 25 baz puanlık faiz indirimine gitti ve faizleri %2,25 – %2,5 aralığından %2 – %2,25 aralığına çekti. Faiz indiriminin yanı sıra Fed, Eylül ayı itibarıyla sonlanacak olan bilanço küçültülmesinin sonlanma tarihini öne çekti.

• Fed Başkanı Powell, ABD ekonomisindeki görünümün önemli bir soruna işaret etmediğini, bu faiz indiriminin küresel görünümündeki aşağı yönlü risklere karşı atılmış olan bir önlem adımı olduğunu ve bu hamlenin uzun soluklu bir gevşeme döngüsünün başlangıcı olmadığını ifade etti.

Fed kararı ve Powell’ın açıklamaları sonrasında dolar endeksinin sert bir şekilde değer kazandığını ve 98,90 seviyesi üzerine çıkarak Mayıs 2017’den bu yana en yüksek seviyesine yükseldiğini gördük. Bununla birlikte 1,1034 seviyesine kadar gerileyen EURUSD paritesi, Mayıs 207’den bu yanaki en düşük seviyesini test etti. Parite bu sabah saatlerinde 1,1045 seviyesi civarında seyrediyor. Mevcut satıcılı seyrin bugün içerisinde de devam etmesini beklemekle birlikte, teknik göstergeler paritenin kısa vadede e 1 1,10 – 1,1070 seviyeleri arasında hareket edebileceğine işaret ediyor. Bugün Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’den gelecek olan Temmuz ayı Markit İmalat PMI Endeksi verileri, ABD Temmuz Ayı ISM İmalat Endeksi verisi, ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları ve ABD Haziran Ayı İnşaat Harcamaları verileri izlenecek. Bunların yanı sıra gün bugün, İngiltere Merkez Bankası toplantısı (Bankanın faizlerde değişikliğe gitmesi beklenmiyor) ve Başkan Carney’in yapacağı konuşma da küresel piyasalarda takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN