EUR/USD Paritesi Yorumları / Kapital FX – (16.10.2020)

EUR/USD, yeniden 1,1700 seviyesinin üzerine yükseldi

EUR/USD paritesi Cuma gününde 1,1690/85 bandında destek buldu. Piyasaların odağı AB Zirvesi, Brexit ve veriler üzerinde kalmayı sürdürüyor. ABD’den Perakende Satışlar, Sanayi üretimi ve Michigan Üniversitesi Tüketici Güveni ön verileri takip edilecek.

Euro, haftanın sonunda baskı altında kalmaya devam ederken, EUR/USD paritesini kısa süreliğine 1,1700 seviyesinin altına gerilemeye ve haftanın en düşük seviyelerini test etmeye zorladı.EUR/USD, verilere ve AB Zirvesine odaklandıEUR/USD paritesi, haftanın son işlem gününde aşağı yönlü baskı altında kalmaya devam ederken, 9 Ekim’de kaydettiği 1,1830 bölgesindeki zirve seviyelerinden aşağı yönlü hareket ayağını sürdürüyor.Parite, ABD Dolarının piyasalardaki riskten kaçınma hissiyatı üzerine güvenli bir liman olarak talep bulmasıyla birlikte baskı altında kaldı. Bunun yanında ABD siyaseti çevresindeki belirsizlik ve koronavirüs pandemisinin ikinci dalgasının, küresel ekonomik toparlanmasına zarar verebileceğine dair korkular karşısında küresel rezerv para birimi olarak destek buluyor.Euro çevresindeki zayıf görünüm, Brexit cephesinde kayda değer bir ilerleme kaydedilememesi ve AB-İngiltere müzakerelerinin gündemin en tepesinde yer aldığı Brüksel’deki AB Zirvesinden yeni bir gelişmenin eksikliğinde hüküm sürmeye devam ediyor.Veri cephesinde Euro bölgesi Eylül ayı TÜFE nihai rakamları ve ABD’den aylık Perakende Satışlar ve Sanayi/İmalat Üretimi, Kapasite Kullanımı, TIC Akışları verileri ile birlikte, Michigan Üniversitesi Tüketici Güveni ön verileri bekleniyor. Ek olarak New York Fed Başkanı J.Williams’ın konuşması da takip edilecek.

EUR/USD paritesi, şimdiye kadar 1,1800 bölgesindeki 55-günlük SMA civarında güçlü bir dirençle karşılaşıyor görünüyor. Paritenin görünümü yukarı yönlü kalmaya devam ederken, dolayısıyla zayıflığının kısa ömürlü ve sınırlı kalması bekleniyor. Ek olarak daha riskli/getirili olarak algılanan varlıklar çevresindeki güçlü görünüm, koronavirüs krizi sonrasında güçlü bir toparlanmaya dair beklentileri destekleyen yerel güçlü veriler ve ABD-Çin ticaret cephesindeki sakin görünümle birlikte Euro çevresindeki güçlü görünümü destekliyor Spekülatif taraftaki güçlü görünüm, AMB’nin son mesajları ve Euro bölgesi cari denge görünümü de Euro çevresindeki yukarı yönlü görünümü destekliyor.EUR/USD paritesi en son, gün için %0,07 kazançla 1,1715 seviyesinde işlem görüyordu.

EUR/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:Destekler 1,1612 (aylık dip 25 Eylül), 1.1495 (aylık zirve 9 Mart) ve 1.1447 (%50 Fibo 2017-2018 yükselişi) seviyelerinde bulunurken, 1.1830 (aylık zirve 9 Ekim), 1.1917 (10 Eylül zirve) ve 1.1965 (aylık dip 18 ağustos) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir

Kaynak: Kapital FX Forex Analizleri

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN