EUR/USD Paritesi Yorumları / Kapital FX – (12.08.2020)

EUR/USD, aşağı yönlü görünümünü 1,1700 seviyesi üzerinde sürdürüyor

EUR/USD paritesi, ABD Dolarının toparlanmasıyla baskı altında kaldı. Çarşamba gününde Euro bölgesi Sanayi Üretimi verileri bekleniyor. ABD’den tüketici enflasyonu veriler, Fed konuşmaları ve ABD ham petrol stokları üzerine haftalık EIA raporu takip edilecek.

EUR/USD paritesi, Çarşamba gününde kısa süreliğine 1,1700 seviyesi civarındaki önemli destek bölgesini test etmesinin ardından yeniden yukarı yönlü bir ivme kazanmayı başardı.EUR/USD, risk trendleri ve verileri izliyorEUR/USD paritesi, Çarşamba günün erken saatlerinde 1,17 seviyesi yakınlarındaki önemli destek bölgesini test etti ancak yeniden talep bulmayı başardı ve yönünü yeniden yukarıya çevirdi.Paritenin son dönemdeki zayıflığı, Temmuz-Ağustos yükselişinin ardından gelen aşırı-alım koşulları ve ABD Dolarının yeniden talep bulmaya başlamasından kaynaklanmış görünüyor.

ABD Doları, ABD’nin son mali teşvik yasası çevresindeki artan belirsizlik ve Cumhuriyetçi ve Demokrat politika yapıcıları arasındaki anlaşmazlığın sürmesiyle ekstra tempo kazandı.Veri cephesinde Euro bölgesinde İtalya nihai TÜFE Temmuz ayı verileri ve Euro bölgesi Sanayi Üretimi verileri takip edilecek.

ABD’de ise Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Temmuz ayı verileri ve MBA Mortgage Başvuruları verileri ile bilikte, Enerji Bilgi İdaresi’nin (EIA) ABD ham petrol stokları üzerine haftalık raporu bekleniyor. Ek olarak Boston Fed Başkanı E.Rosengren, Atlanta Fed Başkanı R.Kaplan ve San Francisco Fed Başkanı M.Daly’in konuşmaları takip edilecek.EUR/USD paritesi, geçtiğimiz haftanın sonunda 1,19 seviyesinin hemen üzerinde yeni zirvelerini kaydetti ve Euro ile daha riskli/getirili olarak algılanan para birimleri çevresindeki yukarı yönlü güçlü momentumu bir kere daha teyid ediyor.

Paritenin keskin yükselişi, büyük ölçüde ABD Doları çevresindeki satışlarla tetiklenirken, koronavirüs pandemisini takiben güçlü bir toparlanmaya dair beklentileri güçlendiren ekonomik verilerden de destek buldu. Euro ayrıca, Avrupa Birliği’nin (AB) AB kurtarma fonu üzerine bir anlaşmaya varmasıyla da destekli kalmayı sürdürüyor.EUR/USD paritesi en son, gün için %0,06 kayıpla 1,1733 seviyesinde işlem görüyordu.

EUR/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:Destekler 1.1695 (haftalık dip 3 Ağustos), 1.1495 (aylık zirve 9 Mart) ve 1.1448 (%50 Fibo 2017-2018 yükselişi) seviyelerinde bulunurken, 1.1916 (2020 zirve 6 Ağustos), 1.1996 (zirve 14 Mayıs 2018) ve 1.2032 (%23.6 Fibo. 2017-2018 yükselişi) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

Kaynak: Kapital FX Forex Analizleri

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN