EUR / USD Paritesi Yorumları / IşıkFX – (07.12.2018)

Günlük Euro/Dolar Paritesi Yorumu

Dün veri ve haber akışı bakımından yoğun bir gün geçirilirken özellikle ABD tarafından takip ettiğimiz datalar parite tarafında volatilite yarattı. Verilere baktığımızda 196 Bin olarak beklenen ADP Tarım Dışı İstihdamı 179 bin ile tahminleri karşılayamadı. Ayrıca Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları, Birim Emek Maliyetleri ve Fabrika Siparişleri verilerinin de tahminlerin altında kaldığı görüldü. Gelen bu rakamlar, FED’in 2019 yılı faiz stratejilerine yönelik belirsizlikleri artırırken Dolar varlıkları üzerinde de baskı oluşturdu. Ticaret savaşları cephesinde ise dün Huawei CFO’sunun, ABD’nin İran’a yönelik uyguladığı yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle Kanada’da tutuklanması, azalan ticari gerginliğin tekrardan artabileceğine yönelik endişelere neden oldu. Avrupa kanadında; İtalya ve Brexit eksenli gelişmeler gündemimizde kalmaya devam ederken dün, Almanya’dan takip ettiğimiz Fabrika Siparişleri verisi öngörülerin bir hayli üzerinde seyretti. İtalya bütçe konusunda ise hala daha nihai bir karar alınmamışken dün hükümet ortakları arasında anlaşmazlık olduğuna ilişkin haber akışları dikkat çekti. Bugün ise yine küresel ve lokal gelişmelerin yanı sıra ABD İş İstatistikleri Bürosu tarafından gelecek önemli datalar(Tarımdışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı) Dolar varlıkları için kritik olacaktır. Ayrıca Euro Bölgesi’nden takip edeceğimiz 3.çeyrek büyüme rakamları da haber akışları ile birlikte önemli olabilir.

Teknik olarak pariteye baktığımızda; yaklaşık 2,5 aydır takip ettiğimiz düşen kanalın ihlal edildiği görülmekte. Yatay olarak takip ettiğimiz önemli direnç seviyeleri olan 1.1410 ve 1.1465 ‘un da sırasıyla geçilebilmesi halinde paritede yeni bir yükselen trend oluşumu görmek mümkün olabilir. Şuan için 1.1370 seviyesine yakın fiyatlanan paritede, buranın altına geri çekilme görmemiz halinde ise; 1.1345, 1.1330 ve 1.1300 destek noktaları izlemeye alınabilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin