EUR/USD Paritesi Yorumları / İntegral Yatırım – (22.01.2021)

EURUSD’da yükselen seyir sürüyor

EURUSD paritesi, sabah saatlerinde 1,2170’li seviyelerde. ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi, ABD Kongresi’nin mali teşvik paketi üzerinde önümüzdeki hafta çalışmaya başlayacağını ve Şubat ayının başında paketin Kongre’de oylanmasının hedeflendiğini açıkladı. Başkanlık makamını Çarşamba günü devralan Joe Biden, düşünülen paketin büyüklüğünü geçtiğimiz hafta 1,9 trilyon dolar olarak açıklamıştı. Açıklamalarla birlikte dolarda zayıflamanın devamı görülürken dolar endeksi 90,10’lu seviyelere geri çekildi.

Avrupa Merkez Bankası ise dün açıkladığı kararında faiz oranlarında ve varlık alım programında beklenti doğrultusunda değişikliğe gitmedi. AMB Başkanı Lagarde, aynı zamanda güçlenen euronun orta vadede enflasyonu yukarı itmesinin beklendiğini ve enflasyon hedefe yakınsayana kadar mevcut veya düşük faiz oranlarının devam edeceğini söyledi. Gelişmelerle birlikte EURUSD paritesi, yukarı yönlü hareketini sürdürdü. ABD Teşvik paketine yönelik haber akışı önümüzdeki günlerde parite üzerinde etkili olacak. Veri kanadında ise bugün açıklanacak olan PMI verileri, parite üzerinde etkili olabilir.

Teknik Analiz: Paritede yükselen trend sürüyor. 22 günlük hareketli ortalama olan 1,2193 seviyesi önemli bir direnç niteliğinde. Buralardan yapılacak alımlarda temkinli olunmasını öneriyoruz. Bu seviyenin aşılması durumunda ise 1,2230, sonraki direnç seviyesi olarak ön plana çıkıyor. Olası aşağı yönlü hareketlerde ise 1,2160 seviyesi yakın destek. Sarkma devam ettiği takdirde ise 1,2125 ve 1,2098 seviyeleri sıralı destekler olarak izlenebilir. 50 günlük hareketli ortalama olan 1,2098 seviyesine yakın alım yönlü işlemler, stop-loss kullanımı kaydıyla denenebilir.

Dirençler: 1,2193 / 1,2230 / 1,2275
Destekler: 1,2160 / 1,2125 / 1,2098

Kaynak: İntegral Yatırım Forex ve VİOP Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN