EUR/USD Paritesi Yorumları / İntegral Yatırım – (20.01.2021)

EURUSD’da pozitif seyir devam ediyor

EURUSD paritesi, sabah saatlerinde 1,2143 seviyesinde. ABD tarafında piyasaların gözü yeni Hazine Bakanı Janet Yellen’ın Senato’da yaptığı konuşma üzerinde olurken Yellen’ın Biden tarafından geçtiğimiz hafta sunulan 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketine verdiği destek mesajı öne çıktı. Yellen, Kongre’yi faiz oranlarının bu kadar düşük olduğu dönemde teşvik hususunda büyük düşünmeye çağırırken ABD’nin zayıf dolar hedeflememesi gerektiğini ve Biden’ın salgın sürdüğü sürece vergileri yeniden düzenlemeye gitmeyeceğini söyledi.

Yellen’ın açıklamaları risk iştahı açısından pozitif olurken, doları zayıflatıcı nitelikte oldu ve dolar endeksi 90,30’lu seviyelere geri çekildi. Piyasa düzleminde hareketin sınırlı kalmasında, Yellen’ın vereceği mesajların iki gün öncesinden duyurulmasının etkisi var. Avrupa tarafında ise İtalya’da Conte hükümeti, az farkla Senato’dan güven oyu aldı ve AB Komisyonu’nun euroyu dolara karşı güçlendirmek için hazırladığı plan açıklandı. Gelişmeler, Almanya ve Euro Bölgesi tarafından beklenti üzerinde gelen ZEW anketleriyle birlikte euroyu sınırlı şekilde güçlendirici nitelikte oldu. Veri kanadında bugün euro özelinde Euro Bölgesi TÜFE verileri takip edilecek. ABD’de ise Joe Biden’ın başkanlığı devralmasıyla beraber yapacağı konuşma izlenecek.

Teknik Analiz: Paritede yükselen trend sürüyor. 1,2155 seviyesi, yakın direnç olarak takip edilebilir. Bu seviyenin aşılması durumunda 22 günlük hareketli ortalama olan 1,2203 seviyesi, önemli bir direnç niteliğinde. Buralardan yapılacak alımlarda temkinli olunmasını öneriyoruz. Olası geri çekilmelerde ise 1,2130 seviyesi yakın destek. Buradan sonraki destek olan 1,2111’in altına inilmesi durumunda 50 günlük hareketli ortalama olan 1,2084 seviyesi ön plana çıkıyor. Alım yönlü işlemler, stop-loss uygulanması kaydıyla buralardan denenebilir.

Dirençler: 1,2155 / 1,2178 / 1,2203
Destekler: 1,2130 / 1,2111 / 1,2084

Kaynak: İntegral Yatırım Forex ve VİOP Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN