EUR/USD Paritesi Yorumları / İnfo Yatırım – (9.02.2021)

Piyasalar Almanya’dan gelen Sanayi Üretimi verisini takip etti. Almanya’da Sanayi Üretimi 2020 yılının son ayında bir önceki aya kıyasla değişim göstermedi. Geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 1 oranında azalış gerçekleşti. Verinin Aralık ayında aylık bazda yüzde 0.3 oranında artış göstermesi bekleniyordu. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde Fransa’nın BFM televizyonuna açıklamalarda bulundu. Lagarde; ekonominin tatmin edici düzeyde toparlanması halinde politika yapıcıların parasal ve mali desteğin çekileceğine dair güvence vermesi gerektiğini, günün birinde teşvikten çıkışın yapılması gerektiğini ama bunun yumuşak olması gerektiğini belirtti.

Geçtiğimiz haftalarda ufak bir siyasi kriz atlatan İtalya kanadında ise Mario Draghi yeni hükümeti kurmak adına görüşmelerine devam ediyor. Draghi’nin görüşmeler sonrasında güven oylamasından önce bu hafta kabinesini açıklaması bekleniyor. Bu konu da yakından takip edilecek. Yeni haftanın ilk işlem gününde dalgalı bir seyir izleyen EURUSD paritesinde piyasalar gün içerisinde 10:00’da Almanya’dan gelecek olan Ticaret Dengesi verisini takip edecek. 18:00’da ABD’den gelecek olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı ise dolar endeksinde volatiliteyi artıracaktır.

EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.21783 – 1.22780 – 1.23558 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.20333 – 1.19610 – 1.18756 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Kaynak: İnfo Yatırım Forex Günlük Bülten