EUR / USD Paritesi Yorumları / İnfo Yatırım – (29.03.2019)

Euro dolar karşısında bugün yükseliyor

Küresel ekonomik zayıflık riskli varlıklardan çekilirken, dolar Perşembe günü bir miktar artış yaşadı. Öte yandan, Brexit oylama heyecanının İngiltere’nin nihai kaderine ilişkin yine netlik oluşturmamasıyla sterlin sakin. Avam Kamarası dün gece Theresa May’in çıkış anlaşmasına alternatif olan sekiz önerinin aleyhinde oy kullandı. İkinci bir referandum önerisinin geçmesine en çok yaklaşan bu hareket, ilk olarak başarısız oldu. Çünkü muhalefet İşçi Partili milletvekilleri, üç yıl önce ayrılık yönünde oy veren seçmenlerinin itiraz etmesinden korkarak, kendi liderlerinin oy verme talimatlarına karşı geldi. Böylece, varsayılan sonuç hâlâ İngiltere’nin AB’den 12 Nisan’da anlaşmasız bir şekilde ayrılacak olması. Bununla birlikte sterlin, oylama sonrasında düşüş yaşadıktan sonra dolar karşısında 1,3154 ve euro karşısında 1,1702 seviyesine geri dönerek panik olmayı reddetti. Euro dolar karşısında iki haftanın düşük seviyesini test ederek, 1,1250 dolarda yatay seyrediyor. Amerikan Doları’nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi, %0,3 civarı artışla 96,535 seviyesine yükseldi.

Teknik olarak orta vadeli düşüş trendini sürdüren EUR/USD paritesinde 1,20 desteğinin altına sarkma yaşanmasının ardından paritede sırasıyla 1,1500, 1,1300 ve 1,1217 dip seviyeleri oluşmasının ardından uluslararası piyasalarda doların sorgulanmaya başlamasıyla 1,1200 destek seviyesiyle 1,1500 direnç seviyesi arasında yön arayışının devam ettiği görülüyor. EUR/USD paritesinde 60 dakikalık grafikte parite 200 dk HO’nın geçtiği 1,1300 seviyesinden yukarı yönde uzaklaşmış görünüyor, 50dk hareketli ortalama 1,1224 seviyesinde bulunuyor. RSI İndikatörünün 70 ref seviyesini aşağı kırma eğilimi EUR/USD paritesinde aşağı yönlü eğilim arttırmakta.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN