EUR / USD Paritesi Yorumları / İnfo Yatırım – (21.02.2019)

ABD oturumu bitiminde EUR/USD yükseldi

ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığında uzlaşıya varılması için iki ülke yetkilileri 7 Ocak’tan beri görüşmeler yapıyor ve geçen hafta görüşmeler üst düzeyde devam etti. Bu hafta ise ABD’de görüşmeler sürüyor. ABD Başkanı Trump, dün görüşmelerin iyi gittiğini tekrarlarken Çin’in yaptırımların kalkması için çabaladığını belirtti. Trump, 1 Mart’ın önemli olmadığını asıl önemli olanın yaptırımların devam edip etmeyeceği olduğunu söylerken basına resmi kaynaklardan henüz teyitlenmeyen haberler geldi. Buna göre ABD, Çin’in yuanı sabit tutmasını istiyor, çünkü uzlaşı sağlanamaz ve yaptırımlar sürerse Çin yuanın değerini düşürerek etkiyi azaltmak isteyebilir. Bu haberlerin ardından ABD Dolar Endeksi tarafındaki satıcılı seyir sürerken hisse tarafındaki yükseliş ise devam ediyor. ABD tahvilleri de yüksek risk algısı ile değerini koruyor. Gelişen ülke paralarında kayıp yüksek olmasa da düşüş var. Hafta ortasında ABD Dolar Endeksi 96,50 seviyesini korumaya çalışırken EUR/USD 1,1350’ye yükseldi.

Teknik olarak orta vadeli düşüş trendini sürdüren EUR/USD paritesinde 1,20 desteğinin altına sarkma yaşanmasının ardından paritede sırasıyla 1,1500, 1,1300 ve 1,1217 dip seviyeleri oluşmasının ardından uluslararası piyasalarda doların sorgulanmaya başlamasıyla 1,1200 destek seviyesiyle 1,1400 direnç seviyesi arasında yön arayışının devam ettiği görülüyor. EUR/USD paritesinde 60 dakikalık grafikte parite 200 dk HO’nın geçtiği 1,1423 seviyesinden aşağı yönde uzaklaşmış görünüyor, 50dk hareketli ortalama 1,1361 seviyesinde bulunuyor. RSI İndikatörünün 30 ref seviyesini aşağı kırma eğilimi EUR/USD paritesinde aşağı yönlü eğilim arttırmakta.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN