EUR / USD Paritesi Yorumları / İnfo Yatırım – (21.01.2019)

Günlük Euro/Dolar Paritesi Yorumu

ABD oturumu bitiminde EUR/USD düştü

ABD ve Çin liderleri, Aralık ayında Arjantin’de yapılan G-20 zirvesinde 90 günlük ateşkes imzaladıklarını açıkladılar. Trump, Ocak’ta yürürlüğe girecek olan ek yaptırımı ertelediklerini ve Mart’a kadar ticaret anlaşmasına varılmasını umduğunu açıkladı. Çin cephesinden de otomotivdeki ek vergilere indirim yapıldı. Geçen hafta ABD ve Çin yetkilileri görüşmelere başladılar, görüşmelerde henüz somut bir sonuca varılamadı, ancak iki taraftan da iyimser açıklamalar geldi. Son olarak ABD basınında Çin’e uygulanan vergilerin askıya alınacağı haberi çıktı. ABD Hazine Bakanlığı bu haberi yalanlasa da piyasalarda haber sonrası yükseliş devam ediyor. ABD Başkanı yılın 2. yarısında Çin’in vergi kurallarına uymaması durumunda Ocak’ta ek yaptırımlarda bulunacaklarını açıklamıştı ve sonrasındaki uzlaşma görüşmeleri ile bu yaptırım Mart’ta ertelendi. Piyasalar, tarafların uzlaşmasına ihtimal verirken aksi durumda ticaret savaşlarının küresel ekonomiyi oldukça zorlayacağı kaygısını taşıyor.

Teknik olarak orta vadeli düşüş trendini sürdüren EUR/USD paritesinde 1,20 desteğinin altına sarkma yaşanmasının ardından paritede sırasıyla 1,1500, 1,1300 ve 1,1217 dip seviyeleri oluşmasının ardından uluslararası piyasalarda doların sorgulanmaya başlamasıyla 1,1342 destek seviyesiyle 1,1600 direnç seviyesi arasında yön arayışının devam ettiği görülüyor. EUR/USD paritesinde 60 dakikalık grafikte parite 200 dk HO’nın geçtiği 1,1641 seviyesine yakın bir seviyede hareket ediliyor, 50 dk hareketli ortalama 1,1372 seviyesinde bulunuyor. RSI İndikatörünün 30 ref seviyesini tekrar aşağı kırma eğilimi EUR/USD paritesinde aşağı yönlü eğilim arttırmakta.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN