EUR / USD Paritesi Yorumları / İnfo Yatırım – (17.01.2019)

Günlük Euro/Dolar Paritesi Yorumu

Brexit oylaması sonrası dolar, euro karşısında tekrar yükseliş eğiliminde

İngiltere parlamentosunda Theresa May’in Brexit planı üzerine yapılan oylamanın yenilgi ile sonuçlandığı zamanki düşüşü takiben, Sterlin Çarşamba günü konumunu sağlamlaştırdı. Bu yenilgi ile İngiltere’nin AB’den çıkışı etrafındaki belirsizlikler çoğaldı. Salı günkü parlamento oylamasında May’in anlaşmasına karşı 202 oya 432 oy ile İngiltere’nin yakın tarihinde hükümet için en kötü parlamenter yenilgi yaşandı. Sterlin, May’in oldukça büyük yenilgisinin Britanya’yı farklı seçeneklere zorlayacağı düşünüldükçe yaşadığı toparlanmadan önce, oylama sonrası dolar karşısında %1 yükselmişti. “Piyasa şimdi Mart ayındaki Brexit son tarihinin uzatılmış olması ile fiyatlanıyor. Uzun vadede bu iki senaryoya yol açabilir – anlaşmasız bir Brexit ya da Brexit olmaması.” Brexit için son tarih 29 Mart, ancak saatler hızla ilerlerken, son tarihin uzatılması daha muhtemel görünüyor. Sterlin, euro karşısında pek değişmedi, EUR/GBP 0,8874 seviyesinde işlem gördü. Tek döviz, ABD doları karşısında sakin kaldı. EUR/USD 1,1419 seviyesinde el değiştirdi.

Teknik olarak orta vadeli düşüş trendini sürdüren EUR/USD paritesinde 1,20 desteğinin altına sarkma yaşanmasının ardından paritede sırasıyla 1,1500, 1,1300 ve 1,1217 dip seviyeleri oluşmasının ardından uluslararası piyasalarda doların sorgulanmaya başlamasıyla 1,1342 destek seviyesiyle 1,1600 direnç seviyesi arasında yön arayışının devam ettiği görülüyor. EUR/USD paritesinde 60 dakikalık grafikte parite 200 dk HO’nın geçtiği 1,1641 seviyesine yakın bir seviyede hareket ediliyor, 50 dk hareketli ortalama 1,1372 seviyesinde bulunuyor. RSI İndikatörünün 30 ref seviyesini tekrar aşağı kırma eğilimi EUR/USD paritesinde aşağı yönlü eğilim arttırmakta.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN