EUR / USD Paritesi Yorumları / İnfo Yatırım – (11.06.2018)

Günlük Euro/Dolar Paritesi Yorumu

EUR/USD paritesinde dikkatler ABD merkez bankasının faiz oranlarında olacak

Bu hafta Fed’in ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) politika toplantıları ekonomik takvimi hakimiyeti altına alacak. ABD merkez bankasının faiz oranlarını, bu yıl ikinci kez olacak şekilde artırması bekleniyor. Faiz artırımı ile çoktan fiyatlanan yatırımcılar, yılın geri kalanı için faiz oranlarındaki gidişata dair herhangi bir gösterge için izlemede olacak. ECB’nin Perşembe günkü toplantısı sonrası, faiz oranlarında değişim yapması beklenmiyor, ancak piyasalar niceliksel gevşemeyi kademeli olarak bitirme planları üzerine bir güncelleme elde edebilir. Salı günü Singapur’da gerçekleşecek ABD – Kuzey Kore zirvesi de spot ışıklar altında olacak. Donald Trump’ın Cumartesi günü, G7 zirvesinin sonunda yayınlanan son bildiriyi onaylamayacaklarını söylemesinin ardından ticari gerilim endişeleri yükseldi. Bildiri, “serbest, adil ve ortak çıkarlara hizmet eden bir ticarete” olan ihtiyacı ve korumacılıkla savaşmanın önemi konusunda G7 liderlerinin ortaklaştığını söyledi. Amerikan Doları’nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi, Cuma günü sonunda 93,54 puana geri çekilmeden önce 93,83 puana yükseldi.

Teknik olarak kısa vadede 1,1720 seviyesinden başlayan yükseliş trendi Şubat ayı içerisinde 1,2200 seviyesini görmesinin ardından 1,2600 seviyesine doğru zirve yapıp düzeltme eğilimine girmiş görünüyor. EUR/USD paritesinde 1,2350 desteği geçtiğimiz hafta tekrar kırılarak paritede aşağı yönlü baskı artmış durumda. 21 günlük hareketli ortalama 1,1808 seviyesinde bulunuyor. İndikatörler şimdilik satış baskısının artacağını işaret ederken. 60 dakikalık hareketli ortalama 1,2014 seviyesinde bulunuyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN