EUR / USD Paritesi Yorumları / IKON Menkul – (22.08.2019)

Avrupa siyaset arenasında belirsizlikler karmaşık bir hal içinde artmaya devam ediyor.

Britanya’da Brexit meselesine dair gelişmeler bölgede endişe yaratırken buna Avrupa’nın sorunlu ekonomilerinden İtalya’da yaşanan siyasi kaos ortamıda eklenince bölgedeki endişeler derinleşiyor ve Euro varlıkları bu durumdan negatif etkileniyor. Öte yandan ABD cephesinde ABD Başkanı Donald Trump’ın, FED ve FED Başkanı Jerome Powell’a yönelik sert eleştirilerine devam etmesi dikkatleri FED’in Eylül toplantısında faiz ve para politikası konusunda nasıl bir yol izleyeceğine dair merakları artırdı. Bununla birlikte dün akşam saatlerinde yayınlanan FOMC toplantı tutanakları sonrasında paritede oynaklıklar görüldü. Yayınlanan metinde, bazı üyelerin FED politikalarında esneklik gerektiğini, Temmuz ayında yapılan 25 baz puan faiz indirim hamlesini ise döngü ortası bir ayarlama olduğu göze çarpan detaylardı. Yayınlanan tutanaklar sonrasında artık piyasaların odak noktasında Jackson Hole sempozyumundaki Jerome Powell’ın açıklamaları olacaktır.

Bugün ise Euro Bölgesi’nden açıklanacak PMI dataları dışında Avrupa Merkez Bankası Para Politikası Toplantı Tutanakları takip edilecekken ABD kanadında ise Üretim Satın Alma Müdürleri Endeksi, İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları açıklanacaktır. Yine günün devamında küresel risk unsurlarından Ticaret Savaşları, İran Nükleer Anlaşmasına yönelik haber akışlarının yanı sıra Avrupa tarafının siyasi sorunlarından Brexit ve İtalya seçimlerine yönelik gelebilecek açıklamalarda parite fiyatlamalarında etkili olabilir.

Teknik olarak 1.1115 direncine yakın seviyelerde işlem gören paritede yukarı yönlü atakların devamlılığı açısından 1.1140,1.1165, 1.1195 ve 1.1220 dirençleri ilk etapta önem arz etmektedir. Şayet 1.1220 direncinin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 1.1220-1.1400 bandına geri dönüş hareketi gelebilir. Satıcılı seyrin derinleşmesi içinse 1.1065 desteğini gün içinde önemli görmekteyiz. Buranın kırılması halinde ise 1.1050, 1.1010, 10985 ve 1.0940 destek seviyeleri gündeme gelebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN