EUR / USD Paritesi Yorumları / Forex Koçu – (17.07.2018)

Günlük Euro/Dolar Paritesi Yorumu

ABD cephesine baktığımız zaman dolar lehine veriler gelmeye devam ediyor. perakende satışlar 5. ayda da yükseldi. Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre perakende satışlar Haziran ayında %0.5 arttı. Beklenti % 0.6 artıştı. Otomobil ve akaryakıt hariç satışlar %0.4 artış beklentisine karşılık %0.3 arttı. Gelen olumlu veriler şimdilik iyi fakat İMF tarafından gelen uyarıları ne kadar dikkate alınacak meçhul zira İMF yaptığı değerlendirmede ticaret savaşları sonrası global ekonomide büyüme 2020 yılında dünya 0,5 küçülme yaşanabilir. Küresel çapta aşağı yönlü riskler mevcut diyerek raporunda gelişmelere dikkat çekti. Fakat kısa dönemde tüm dinamikler çok iyi yönde olduğu söylenebilir. Burada asıl soru bu iyi görünümü korumak mümkün olacak mı? Raporda da belirtildiği üzere dünyanın geri kalanında ABD ekonomisinin iyi görünümü de eşlik eden bir ekonomi yok. ABD hisse senedi piyasasının dünya hisse senedi piyasasının %40’ı haline geldiğini düşünürsek büyüklük ortaya çıkacaktır. Doların rezerv para olması ve faiz arttırmanın kısa vadede devam etmesi kısa vadeli analizde doların değer kazanımını olumlu olarak karşımıza çıkarmakta. AB cephesinde ise karşımıza Brexit ortaya çıkıyor.

Theresa May’in takımının ikiye bölündüğü söylentileri mevcut. Bugün İngiltere cephesinden İngiltere Merkez Başkanı (BoE) Başkanı Carney Konuşması ve Mayıs ayı ortalama gelir endeksi, işsizlik hak başvuru sayısı gibi önemli verileri takip edeceğiz. ABD tarafından ise yıllık ve haziran ayı aylık sanayii üretimi rakamları gelecek. Bu sabah güne alıcılı başlayan paritede 1,17328 seviyesini kırması durumunda 1,17539 ve 1,18036 seviyeleri takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1,16831 önemli bir seviye. Kırılması durumunda 1,16545 ve 1,16048 seviyeleri takip edilebilir.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin