EUR / USD Paritesi Yorumları / Forex Koçu – (16.04.2019)

Küresel piyasalarında manşette hala Çin-ABD görüşmeleri varken, piyasalardaki iyimserlik devam ediyor. AB borsaları yükselişe devam ederken ABD tarafında bilanço sezonu etkileriyle gelen hareketler göze çarpmakta. Görüşmeler hakkında öne çıkan haberse Çin, ABD tarım ürünlerine uyguladığı vergilerin başka ürünlere kaydırılmasını değerlendirecek. Kaynaklara göre ABD Başkanı Donald Trump, böylece 2020 seçimleri öncesinde iki ülke arasında gidilebilecek olası bir ticaret anlaşmasını çiftçilere kazanç olarak sunabilecek. Bunun yanında Goldman Sachs raporuna göre Trump yeni bir seçimde kazanma durumunda bulunmuyor. ABD tarafında açıklanan verilere bakarsak ABD’de New York Fed imalat endeksi Martta ki 2 yılın en düşük rakamı olan 3.7 seviyesinden toparlanarak 10.1 oldu. Beklenti: 8’di. Yeni siparişler endeksi Nisan’da 4.5 puan artışla 7.5’e yükseldi. İstihdam endeksi ise 11.9’a geriledi. ABD verileri iyi olsa da piyasa tarafında FED’in faiz artırım konusunda isteksiz olduğunu anlaması sonucu Euro tarafında değerlenmeler söz konusu. Bugün ABD tarafında Mart ayı kapasite kullanım oranı ve Mart ayı sanayi üretim rakamları verileri takip edilebilir.

Avrupa tarafında Euro değerlenmeleri göze çarparken, AB borsaları da Ticaret görüşmeleri iyimserliğini fiyatlamakta. 1.13000 üzeri Euro lehine hareketlerin devamına işaret ederken Çarşamba günü gelecek olan enflasyon verisi Euro’nun seyri üzerinde etkili olması beklenebilir. Bugün ise AB ZEW ekonomik hissiyat verisi takip edilebilir.

EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 30 günlük hareketli ortalama üstünde fiyatlanan paritede 1.12944 ve 1.13076 üstünde kaldığı sürece yukarı yönlü iştah devam etmesi beklenebilir. Yukarıda 1.13309 ve 1.13542 direnç noktaları izlenirken, aşağıda 1.12944, 1.12843 ve 1.12610 destek noktaları izlenebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN