EUR / USD Paritesi Yorumları / Forex Koçu – (11.07.2018)

Günlük Euro/Dolar Paritesi Yorumu

Çin piyasaları Trump’ın ek 200 milyar dolarlık yeni ek vergi listesi getirebileceği endişesi ile yaklaşık yüzde 2 değer kaybı yaşarken, Asya borsalarında kırmızı görünüm hakim oldu. Çin ile yoğun ticareti olan ülkelerin para birimleri de bu sabah satış yediğini gördük. Artık piyasa Trump’ın hamlelerinin blöf olmadığını gördükten sonra sert tepkiler vermesine neden oluyor. Risk algısıyla birlikte ABD 10 yıllıkları faizi %1,22 değer kaybederken geçen haftadan beri vadeli endekslerde ilk defa aşağı yönlü hareket görüldü. Piyasanın risk iştahını azalttığını görüyoruz dolar endeksi %0,11 değer kazandı ve altında sert satışa sebep oldu. Çin’in yeni pakete nasıl tepki vereceği merak konusu olacak. Diğer bir taraftan İngiltere’de yaşanan Brexit krizi devam ediyor. Brexit bakanının istifası sonrası May hükümetinin güven oyu tartışması gündeme geldi. AB’nin asıl endişesi Brexit’in zamanında gerçekleşip gerçekleşmeyeceği söz konusu. Diğer tartışmaları ingilterenin iç tartışması olarak görmekte. Avrupanın lokomotif ekonomisi Almanya’da yatırımcı güveni, ABD ve dünyanın diğer büyük ekonomileri arasındaki ticaret geriliminin yoğunlaşması ve büyümenin zirve noktasını geçtiğine ilişkin endişeler ile 2012’den bu yana en düşük seviyeye indi. ZEW tarafından Salı günü açıklanan veriye göre, ülkede yatırımcı güveni göstergesi, Temmuz ayında – 24.7’ye inerek bu yılki beşinci aylık düşüşünü gerçekleştirdi. Endeks, Haziran ayında – 16.1 değerini almıştı. Beklentiler ise – 18.9 seviyesindeydi.

EUR/USD paritesinde bugün hareketli olmasını bekleyebiliriz. Saat 10:00’da Avrupa’da Draghi konuşması gerçekleşecek. Saat 15:30 da ise ABD Haziran ÜFE rakamları açıklanacak. Beklenti 0.2 yönünde ve olumlu gelen veri ABD dolarının güçlenmesi ile paritede baskıya neden olabilir. Risk algısıyla beraber Doların değerlendiğini de gözlemliyoruz. Paritenin aşağı hareketlerinde 1,17030 ve 1,16605 seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1.17753 ve 1.18051 seviyeleri takip etmekte fayda var.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN