EUR / USD Paritesi Yorumları / Forex Koçu – (11.04.2019)

ABD tarafında FED tutanakları açıklanırken özet olarak bakarsak Üyelerin çoğuna göre riskler 2019’da faizleri sabit tutmayı gerektiriyor” vurgusu yapıldı. Birçok üye artan borçluluk ve kaldıraç oranlarına dikkat çekti. Üyeler küresel görünüme ilişkin önemli belirsizliklere işaret etti. Bazı üyeler rezerv ihtiyacını azaltacak enstrümanları tartıştı” ifadelerine yer verildi. Faiz artırımı konusunda sabit kalması yönünde çoğu üyenin beyan vermesi Dolar tarafında satışlara neden olurken Dolar endeksi %0.03 değer kayıpları yaşandı ve Tahvil tarafında alımlara neden oldu. Açıklanan verilere bakarsak TÜFE Mart ayında %0.4 olarak gelirken beklenti üstünde gelmesi pozitif olarak yorumlanabilir. Fakat yıllık olarak hala beklenti altında. Çekirdek enflasyondaki yumuşama Fed’in % 2’lik enflasyon hedefine ulaşmadan daha uzun süre beklemesi gerektiğini gösterir nitelikte AB tarafında dün Avrupa Merkez Bankası basın açıklaması takip edilirken, faiz oranlarında beklenti dahilinde herhangi bir değişikliğe gidilmedi.
Açıklamalara bakarsak
-Ilımlı genişlemeci politikaların ekonomiyi desteklediğini belirten Draghi, TLTRO’lar hakkında daha kapsamlı analize ihtiyaç bulunduğunu ve TLTRO detayları için henüz erken olduğunu söyledi.
-Draghi, büyümeyi yavaşlatan bazı faktörlerin ortadan kalkmakta olduğunu ve negatif faizlerin ihtiyaç duyulursa hafifletileceğini söyledi.
-“Veriler zayıf seyrini sürdürüyor” diyen AMB Başkanı, ekonomik büyüme ve Euro Bölgesi görünümüne ilişkin risklerin hala aşağı yönlü olduğunun altını çizdi.
-Enflasyon beklentilerinin ekonomik faaliyet ile gerilediğine dikkat çeken AMB Başkanı, bankanın enflasyon beklentilerindeki düşüşü analiz ettiğini ifade etti.
-ABD gümrük tarifelerinin genel güveni tehdit ettiğini vurgulayan Draghi, ticarete yönelik tehditlerin küresel ekonomik ivmeyi aşağı çektiğini belirtti.

Açıklamalar öncesinde dolar karşısında 1.1287 seviyesine kadar yükselen euro, açıklamaların ardından 1.1230’a kadar geriledi.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 1.12624 pivot noktası üzerinde kaldığı sürece 1.12952, 1.13205 ve 1.13786 direnç noktaları izlenirken aşağı yönlü hareketlerde ise 1.12371, 1.12043 ve 1.11462 destek noktaları izlenebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN