EUR/USD Paritesi Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (9.02.2021)

Yılın ilk FOMC toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Fed başkanı Powell’in, para politikasının salgın bitene kadar ekonomiyi desteklemeye devam edeceğinin altını çizmesi ile değer kazanmaya başlayan dolardaki değer kazanımı geçtiğimiz hafta da sürmüştü. Geçtiğimiz hafta genelinde ABD’de açıklanan ekonomi verilerinin genel olarak piyasa beklentilerinin üzerinde gelmesi dolardaki değer kazanımını desteklerken parite haftanın ilk işlem gününde ise genel olarak yatay bir seyir izledi.

Veri takvimi açısından sakin olan haftanın ilk işlem gününde Almanya’da açıklanan sanayi üretimi verisi Aralık ayında %0,3’lük artış beklentisine karşın artış göstermedi. Haftanın ikinci işlem gününde piyasada oluşan fiyatlamaları ve haber akışlarını yakından izlemeyi sürdüreceğiz.

Teknik olarak incelediğimizde, paritede 1,2060 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,2060 seviyesinin üzerinde kalmaya devam etmesi durumunda sırası ile 1,2100, 1,2150 ve 1,2180 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Paritenin aşağı yönlü hareketine devam etmesi durumunda ise 1,2000, 1,1960 ve 1,1920 destek seviyeleri takip edilebilir.

Kaynak: Ahlatcı Yatırım Sabah Bülteni