EUR / USD Paritesi Gün İçi Yorumu / XTB Forex – (22.02.2017)

EUR/USD Gün İçi Analizi

Euro/Dolar Paritesi Kırılgan

#Euro Bölgesi #PMI imalat sanayi endeksi 55,5 ve servis sektör endeksi 55,6 olarak piyasa beklentisi üzerinde gerçekleşti. Avrupa bölgesinde ekonomik aktivite geçmişe kıyasla canlanırken para birimi değer kaybediyor. Avrupa Merkez Bankası’na gelince, (#ECB) kolay para politikalarından çıkış yönünde temkinli tavrını korurken enflasyonda tüketim kaynaklı iyileşmeyi gözlüyor. Bu tarz bir iyileşme olmadan varlık alımları ve faiz politikasında bir değişikliğe bankanın sıcak bakmadığını anlıyoruz.
Diğer tarafta, Amerikan ekonomisine ilişkin umutlar devam ediyor. #Trump yönetiminin ekonomik icraatlarını görmek isteyen piyasa şimdilik dolar pozitif fiyatlamada iştahlı değil. Ancak ilerleyen günlerde artan #FED faiz artırım beklentisi ile Dolar (DXY) endeksinin yeni zirveler test ettiğini görmek bizim için şaşırtıcı olmaz. #DXY için 102,25 endeks seviyesi üzerinde 104-105 bandına doğru hareketlenme olabileceğini düşünüyoruz.
FED’in faiz artırım olasılığının fiyatlandığı vadeli ve opsiyon piyasasında Mart ayı faiz artırım beklentisi yüzde 34 ihtimal olarak görünüyor. Ancak Şubat ayı enflasyon rakamının da Ocak ayına benzer şekilde beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ile şartlar değişebilir. Ayrıca, son aylarda aşırı düşük seviyelerde olan #VIX (korku) endeksinin yukarı gitme potansiyeli de dolar pozitif. Avrupa, Asya ya da Yunanistan kaynaklı riskler küresel piyasaların risk alma iştahını kaçırırken güvenli para doları öne çıkarabilir. Dolayısı ile Amerika’nın para biriminin cephesinde tam bir kazan kazan durumu var. Bugünkü piyasa şartları içerisinde 50/50 olasılık olarak görünmekle beraber temel anlamda dolardaki güçlü seyrin devam edeceğini düşünüyoruz. Açıklanacak önemli ekonomik verileri beklerken DXY 101,500 endeks seviyesinden aşağıya doğru süzülebilir. Ancak önemli olan kalıcılık ve Amerika tarafında iyileşen ekonomik koşullar ile düşüşlerin kalıcı olmayacağı söylenebilir.
Teknik Analiz

Teknik olarak, 50 günlük hareketli ortalama 1,0593 altında zayıf bir görünüm sergileyen euro/dolar paritesi 1,05’ın aşağı yönde kırılması ile 1,0450 seviyesine doğru geri çekilebilir. Kısa vadeli göstergelerde #RSI aşırı satım bölgesinde ve bu seviyelerden yukarı yönlü tepki olabilir. Ancak uyku mahmuru Euro’da yukarı potansiyel sınırlı ve dolar cephesinde kalıcı bir negatif fiyatlama olmadan paritenin 1,06 üzerine yerleşmesi zor görünüyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN