EUR/USD 2020 Tahmini / Kapital FX – (23.12.2019)

Hareketsiz zamanları yakında hareketli zamanlarına dönüşecek

Ticaret savaşının teskin olması iyimserliği arttırdı, fakat büyümeyi yükseltebilecek mi? Merkez bankaları konfor bölgelerinde, ayarlamalar muhtemelen yılın ilk yarısında gelebilir. EUR/USD paritesinin iki yıllık aşağı yönlü trendi sağlam şekilde yerinde kalmayı sürdürürken, ayılar ilgisini kaybediyor.

EUR/USD 2020 Tahmin Anketi hafif yukarı yönlü bir görünüm sergiliyor. Piyasaların hareketsizlik sezonu iki tam yıl sürdü ve henüz sona ermemişken 2020’de daha çok hareketli zamanları olacak gibi görünüyor.EUR/USD Haberleri: Ticaret savaşının başlangıcı ve sonuEUR/USD paritesi, Ocak 2018’de 1.2537 seviyesine ulaştığından beri, sadece iki ay önce 1.0878 seviyesinde birkaç yıllık bir dip seviyesi anlamına gelen satış sarmalındaydı. Bu seviye, sadece fiyatın toparlanmasını takiben geçici bir dip olarak varsayılabilirken, ancak bu sefer odak noktası teknik okumalara değil politikaya da konulmalıdır.2 yıllık düşüşün katalizörü, Donald Trump’ın Başkan olması sonrasında ABD’nin dış politikasıydı. Bu iki yıl içinde, EUR/USD paritesinin aylık en büyük düşüşü, ticaret savaşının başladığı Mart 2018’de oldu. O dönemde Trump, tüm ülkelerden çelik ve alüminyum ithalatlarına tarifeler uygulanacağını açıkladı ve ilk tarife turlarıyla Çin’i vurdu. Ticaret görüşmeleri bundan kısa bir süre sonra hızlı bir şekilde başladı ve bu son iki yıl boyunca sürdü, ancak bu Aralık ayında bir ticaret anlaşmasının birinci fazının kabul edildiğini açıkladılar.Son dakika haber başlıklarının çoğunu İki ülke arasındaki ilişkilerin doldurmasına rağmen, Trump’ın ticaret savaşının sadece Çin’le ilgili olmadığını belirtmek gerekir. Trump savaşını dünyaya yaydı ve bu Aralık ayının da Kongre’nin USMCA ticaret anlaşmasını onayladığı açıklarken sonlanmaktan uzak görünüyor.Ticaret savaşı, küresel ekonomik gerilemenin arkasındaki katalizörlerden biri olarak kabul edilmektedir. Ve henüz bitmemiş olsa da, sonunda tünelin sonunda ışık var.Ekonomik büyüme hala büyük bir endişe kaynağıEuro bölgesi yılı, ekonomik yavaşlamanın devam ettiğini gösteren ekonomik göstergelerle sonlandırıyor. ABD’de işler biraz daha iyi görünüyor, ama durgunluk korkusu devam ediyor.

Mevsimsellikten arındırılmış GSYİH, 2019’un üçüncü çeyreğinde AB28’de %0.3 oranında artmış ve yıllık büyüme oranının %1.2 olduğunu teyit etmiştir. Aynı dönemde yıllıklandırılmış ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla %2.1 olarak bildirildi.Öte yandan, Markit ABD öncü Kompozit Üretim Endeksi, Kasım ayındaki 52.0 seviyesinden 52.2 seviyesinde 5 ayın en yüksek seviyesine dokundu. Bu rakam, “Temmuz ayından bu yana üretimdeki en hızlı artış. Bununla birlikte, büyüme hızı trend serileri altında ve genel olarak sadece ılımlıydı. ”Aynı dönemde Markit Euro Bölgesi PMI öncü Kompozit Çıktı Endeksi önceki aya göre değişmeden 50.6 seviyesinde gerçekleşti. Ancak resmi raporda şöyle dendi: “Öncü PMI’ye göre, Euro bölgesi ekonomisi Aralık ayında ivme yakalayamadı ve ekonominin 2013 yılının ikinci yarısında gerilemesinden çıkmasından bu yana üretimin en düşük hızda arttığı görülmesiyle dördüncü çeyrekte yuvarlanıyor.“İstihdam seviyeleri ABD’de yıl boyunca sağlıklı kaldı, fakat Markit’e göre AB istihdam artışı beş yılın en düşük seviyesine geriledi. Ancak, enflasyonist baskılar hiçbir yerde bulunmuyor. AB yıllık çekirdek TÜFE’si en son verilere göre %1.3 seviyesinde yer alırken, Fed’in favori enflasyon göstergesi olan ABD’de çekirdek PCE fiyat endeksi Kasım 2018’e kadar %1.6 seviyesinde kaldı.Merkez bankalarının dengesizlikleri ve ekonomi siyasete dönüşüyorBu senaryoda, merkez bankaları gevşeme patikasına geri döndü. ABD Federal Rezerv, Ekim ayında dört ay içinde üçüncü kez faiz oranlarını 25 baz puan indirerek %1.5-%1.75 aralığına düşürdü ve Şef Powell’ın Bankanın ekonomik koşullar beklenmedik bir şekilde kötüleşmedikçe tetiği çekmesini beklemediğini söyleyerek bir duraklama sinyali verdi.AMB’nin yeni atanan Başkanı Christine Lagarde. Avrupa Parlamentosu nezdindeki ilk ifadesinde “Euro bölgesinde büyüme zayıf seyrediyor” dedi. AMB Eski Başkanı Mario Draghi, sandalyesini bırakmadan önce Eylül ayında ana mevduat oranını 10 baz puan indirerek % -0.5 rekor düşük seviyesine düşürdü ve gerekli gördüğü sürece aylık 20 milyar Euro’luk varlık alımları anlamına gelen TLTRO III’ü duyurdu. Atlantik’in her iki kıyısından da politika yapıcılar enflasyonu artırmak için harekete geçti. Merkez bankacılarının mütevazı sonuçlarla son on yılı geçirdiği bir şey.Yine de bu cephede tartı, Powell’ın mevkidaşı Lagarde’den çok daha emin görünmesiyle ABD lehine eğiliyor. Lagarde ifadesinde daha emin bir ifade kullandı, ancak makroekonomik koşullar hala kötüleşirken, ona inanmak zor. Elbette, Lagarde bir iktisatçıdan ziyade bir politikacıdır ve kendisinden bu emin duruşun daha fazla sürmesi beklenmektedir ancak EUR’nun performansı üzerindeki etkiler bu bilgi ile filtrelenecektir.2020 değişim yılıBu bir umut ifadesi değil, bir ihtiyaç ifadesi. 2020 değişim yılı olmalı. Ya da en azından şeylerin değişmeye başladığı yıl. Son zamanlardaki ticaret anlaşmaları, ticaret savaş cephesinde ve dolayısıyla büyüme kaygılarında bir miktar rahatlama işaret ediyor.

Ekonomilerin ticaret çatışması olmadan büyüyüp büyüyemeyeceği farklı bir hikaye. Ancak iyimserlik hüküm sürecek.En son yayınlanan veriler, en azından ABD’de durgunluk endişelerinin azaldığını gösteriyor. Öte yandan AB henüz görülmedi. Her iki merkez bankası da bu tür uğraşlarla mücadele etti ve sonuç olarak hareket etti, ancak AB hala “maliye politikalarını daha iyi koordine etmeyi bekliyor, Avrupa Komisyonu Üyesi Ekonomik İşler Paolo Gentiloni “bu nedenle düşük borçlu ülkeler bölge ekonomisini artırmak için daha fazla harcama yaparken yüksek borçlu ülkeler finansmanlarını artırıyor” diyor.Maliye politikalarını koordine etmek AMB’nin istek listesinin en tepesindedir ve yıllardır da böyle olmuştur. Belki Lagarde sürece başlatabilir.Ekonomik gelişmeler ve merkez bankalarının kararları yılın ilk yarısında harekete geçecek. Ticaret anlaşması devam ederse büyüme işaretleri devreye girmesi birkaç ay sürecek. Ama kesin olarak, piyasa buna bağlı kalmaya devam edecek.Kasım 2020’de ABD sandık başına gidecek. Bu, finansal dünyada yılsonuna taşınma sağladı. Trump sandalyesini koruyabilecek mi? Koruyamazsa, ABD dış politikasında ne olacak? Kesinlikle, ABD seçimi 2020’nin olayı olacak, çünkü bunlar önümüzdeki birkaç yıl için doların yönünü belirleyecek.

EUR/USD teknik görünüm EUR/USD paritesi üst üste ikinci yılını kayıplarla sonlandırıyor. Parite, 1.1460 seviyesinde başlamasının ardından, 1.0978 seviyesinde yıllık dip seviyesini belirleyerek yılı 1.1100 seviyesi altında bitiriyor. Aylık grafiğe göre, aşağı yönlü trend sağlam şekilde yerinde kalmayı sürdürürken, bir tükenme belirtisi göstermiyor.Söz konusu zaman diliminde parite, hareketli ortalamalarının altında gelişiyor. 20 SMA aralarında en güçlüsü ve 1,1320 civarında. 2018/2019 gerilemesinin %23.6 Fibonacci geri izlemesi 1.1265 ve %38.2 geri izlemesi 1.1510 seviyesinde.

EUR/USD paritesi 1.1510 seviyesi üzerinde yükseliş bölgesine gireceğinden bu sonuncusu kritik öneme sahip. Parite Ocak 2019’dan bu yana bu seviye civarında değil. Bu arada teknik göstergeler, toparlanmayı hedeflerlen negatif bölge içerisinde kalıyor, ancak bunu teyid etmek için yeterli güce sahip değil.Haftalık bazda parite, Ekim ortasından beri belirli bir yön bulamadan nötr seyrediyor. Parite o zamandan bu yana hafif bir düşüş eğilimi gösteren 20 SMA etrafında seyrederken, daha uzun hareketli ortalamalar mevcut seviyenin çok üstünde kalmayı sürdürüyor, 100 SMA belirtilen %38.2 Fibo geri izlemesi ile kavuşuyor. Teknik göstergeler orta çizgilerinde sıkışmış durumda.Bu son grafik aşağı yönlü baskısının hafiflediğini, ancak boğaların henüz hiç bir yerde bulunamadığını gösteriyor. 1.1000 psikolojik seviyesi destek ve kumdaki bir çizgi olarak kalırken, bu seviyenin altında ayılar daha cesur hale gelebilir ve 2019’un en düşük seviyesini tekrar test etmeye çalışabilirler. 1.0880’in altında bir sonraki düşüş hedefi, 1.0720 ve altında ise 2017’nin en düşük seviyesi olan 1.0340’a kadar yolu var.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN