EUR / USD Paritesi Akşam Yorumları / Kapital FX – (16.01.2020)

EUR/USD, 1.1170 bölgesine doğru yükselişini sildi

EUR/USD, kazançlarını silerek 1.1150 seviyesine döndü. USD, pozitif veriler üzerine yeniden talep kazandı. AMB tutanakları, merkez bankasının stabil durulunu pekiştirdi. EUR/USD paritesi, erken işlemlerde 1.1180 civarına kadar yükselmesinin ardından ABD Doları çevresindeki yenilenen taleple birlikte satış baskısıyla karşılaştı ve paritenin 1.1100-ortalarına doğru refleksif yükselişiyle sonuçlandı.EUR/USD, ABD verileri üzerine momentum kaybettiParite, ABD Perakende Satışlar, Philly Fed endeksi ve haftalık ilk işsizlik başvuruları verilerinin tahminlerin üzerinde gelerek piyasalara yukarı yönlü sürpriz yağarak ABD Dolar Endeksinin 97.00 seviyesinin yakınlarından toparlanmasına yardımcı olmasının ardından yukarı yönlü ivme kaybetti.Başka bir cephede, bugün daha önce yayınlanan ECB tutanakları, merkez bankasının “bekle ve gör” modunu teyid etti ve FX evreninde marjinal (varsa) bir etkiye sahipti. Nitekim, merkez bankası imalat sektörüne bir miktar istikrarın gelebileceğini düşünürken, büyüme görünümü de aşağı yönlü risklerle karşı karşıya olduğunu değerlendiriyor. Enflasyonla ilgili olarak, Konsey konut tedbirleriyle ilgili bazı maliyetlerin mevcut tedbirlere dahil edilmesi durumunda tüketici fiyatlarının daha yüksek olacağını kaydetti.

AMB’nin, bu yıl içinde para politikası duruşunun stratejik bir incelemesini başlatması beklenirken, tutanaklar daha fazla ayrıntı sağlamadı.Veri cephesinde ABD’den İş Envanterleri, NAHB endeksi ve TIC akışları verileri takip edilecek.Seansın devamında AMB Aralık ayı toplantısının tutanaklarını yayınlayacak. Veri cephesinde ABD’den Perakende Satışlar, Philly Fed imalat endeksi, haftalık İlk İşsizlik Başvuruları, İş Envanterleri, NAHB endeksi ve TIC akışları verileri takip edilecek.Parite, kritik 200-günlük SMA’nın bulunduğu 1.1140 bölgesini yukarı yönlü kırmakta zorlanmaya devam ediyor ve aşağı yönlü bir düzeltme tetikledi. Piyasaların odağı ABD-İran gerilimine kaysa da, yatırımcılar ABD-Çin birinci faz ticaret anlaşması (13 Ocak?) üzerine heyecanlı kalmayı sürdürüyor. Daha makro bir açıdan, bölgede yavaşlama bozulmadan kalmaya devam ederken, AMB’den ‘daha uzun süre için daha gevşek’ duruşu ve süregelen (geçici?) toparlanmaya rağmen Avrupa para birimi üzerine ihtiyatlı/aşağı yönlü görüşü gerekçelendirmeye devam ediyor. EUR/USD paritesi en son, gün için %0.07 kazançla 1.1157 seviyesinde işlem görüyordu.

EUR/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:Destekler, 1.1094 (55-günlük SMA), 1.1085 (2020 dip 10 Ocak) ve 1.1064 (2019 dip 20 Aralık) seviyelerinde bulunurken, 1.1155 (haftalık zirve 15 Ocak), 1.1186 (%61.8 2017-2018 rallisi ve 1.1199 (2019 zirve 13 Aralık) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN