EUR / USD Paritesi Akşam Yorumları / Kapital FX – (02.12.2019)

EUR/USD, 1.1040/45 bandında zirvelerine dokundu.

ABD Doları düşüş kaydetti ve günlük dip seviyelerinde işlem görüyor. AMB Başkanı Lagarde merkez bankasının politikasını izlediğini söyledi. Euro çevresindeki alım ilgisi Pazartesi gününde ani bir tempo artışı kaydetti ve EUR/USD paritesini 1.1030 yakınlarındaki günlük zirvelerine yükseltti. EUR/USD şimdi 55-günlük SMA’ya bakıyorParite Pazartesi gününde 1.1000 seviyesi civarındaki günlük dip seviyelerine önceki gerilemesini tersine çevirdi ve şimdi 55-günlük SMA’nın bulunduğu 1.1040 bölgesindeki birkaç-günlük zirvelerini test ediyor.ABD Doları çevresindeki taze bir satış baskısı pariteye ekstra oksijen sağladı ve önceki dip seviyelerinden ılımlı toplarlanmasına yardımcı oldu.Ek olarak EUR, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lagarde’nin Avrupa Parlamentosu karşısındaki ifadesinde merkez bankasının politikasının etkilerini izlediklerini söyledi ve bölgedeki büyümenin zayıf kalmaya devam ettiğini bir kere daha tekrarladı.

Veri cephesinde ABD’den ISM İmalat PMI ve Markit İmalat PMI nihai okumaları takip edilecek. Haftanın devamında Çarşamba günü ADP İstihdam Değişimi raporu , ISM İmalat-dışı PMI, Perşembe günü haftalık İlk İşsizlik Başvuruları ve Fabrika Siparişleri verileri, ve Cuma gününde ABD Tarım-Dışı istihdam raporu (NFP) takip edilecek.Parite, geçtiğimiz haftada 1.1090 bölgesinde oldukça sağlam bir destek bulmasının ardından yukarı yönlü düzeltmesini sürdürüyor. Bu arada Euro’nun, USD-dinamikleri ve ABD-Çin ticaret cephesinden gelen manşetleri takip etmeye devam etmesi bekleniyor. Büyük resme bakıldığında Euro bölgesindeki görünüm kırılgan kalmaya devam ediyor ve AMB’nin ‘daha uzun süre için daha gevşek’ duruşunu ve Euro üzerine aşağı yönlü görünümü, en azından orta vadede gerekçelendiriyor.

Ek olarak Almanya ekonomisinin üçüncü çeyrekte resesyona girebileceği olasılığı, görünüm için önemli bir risk olarak kalmaya devam ederken, EUR üzerinde kısa/orta vadeli ufukta ağırlık yaratması bekleniyor.EUR/USD paritesi en son, gün için %0.21 kazançla 1.1038 seviyesinde işlem görüyordu.EUR/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:Destekler, 1.0989 (aylık dip 14 Kasım), 1.0925 (3 Eylül dip) ve 1.0879 (2019 dip 1 Ekim) seviyelerinde bulunurken, 1.1072 (100-günlük SMA), 1.1097 (aylık zirve 21 Kasım) ve 1.1162 (200-günlük SMA) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN