EUR / USD Paritesi Akşam Yorumları / IşıkFX – (28.06.2019)

Deutsche Bank’ın ABD operasyonları ve 16 büyük ABD bankası, ABD Merkez Bankası’nın (FED) stres testlerini geçerek sermaye artırımı, hisse geri alımı ve temettü ödeme planları için onay aldılar. FED sadece, Credit Suisse’nin ABD operasyonlarının sermaye planlama sürecinde zayıflık bularak şartlı onay verirken bu bankanın FED’in bulduğu problemleri 27 Ekim’e kadar çözmesi gerekecek. Bunun dışında Hollanda Başbakanı Mark Rutte, İtalya’nın AB’nin yaptırımlarından kaçınacak bir adım atmadığını savunarak ülkenin kamu finansmanında istikrarı sağlayamadığı ve AB Komisyonu’nun İtalya’yı bütçe konusunda zorlamak için müdahale etmesi gerektiğini vurguladı. Bu arada Avrupa Birliği liderleri, ABD ile Çin arasındaki ticari sürtüşmenin tırmanmasının yarattığı zararın global ekonomin üzerine yıkılmakta olduğu uyarısında bulundular. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Osaka’da düzenlediği basın toplantısında ABD-Çin ticaret ilişkilerinin “zorlu” olduğunu ve global ekonomide yavaşlamaya katkı yaptığını savundu. ABD kanadında da G-20 zirvesinde yapılacak görüşmeler odak noktası olurken şimdilik gelen pozitif mesajlar Dolar varlıklarının aşağı, paritenin ise yukarı ataklarını tetiklemiş görünüyor. Ancak Trump’ın Çin’e tarife olmayacağı sözü vermediğini belirtmesi piyasalara uyarı niteliğindeydi. Veri akışında ise Euro Bölgesi’nin Haziran ayı TÜFE yıllık olarak yüzde 1.2 olarak gerçekleşirken çekirdek data da yüzde 1.1 ile beklentileri karşıladı. Parite için G-20’de yapılacak görüşmeler doğrudan etkili olabilirken ayrıca Brexit ve İtalya problematiklerine ilişkin yapılabilecek açıklamalar da önemli olabilir.

Teknik olarak, yukarı atakların devamında 1.1390, 1.1410, 1.1425 ve 1.1445 dirençleri takip edilebilirken aşağı yönlü hareketlerde 1.1345, 1.1330, 1.1300 ve 1.1285 destek seviyeleri gündeme gelebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN