EUR / USD Paritesi Akşam Yorumları / IşıkFX – (15.03.2019)

Brexit oylama takviminin üçüncü gününde “Madde 50’nin Uzatılması” teklifi şartlı kabul edilirken bunun için öncelikle hükümetin 20 Mart tarihine kadar bir anlaşmayı tekrardan Parlamento’ya sunması gerekecek. Üçüncü kez sunulacak olan anlaşmanın kabul edilmesi halinde ise Brexit’in 30 Haziran’a kadar ertelenmesine yönelik AB üyelerinin tamamının onayının alınması gerekecek. AB Komisyonu, Britanya’nın Brexit’in ertelenmesi için talepte bulunması halinde bunu gerekçelendirmesi gerektiğini bildirmesi ise önemliydi. Veri akışında ise gün içinde açıklanan Euro Bölgesi Şubat ayı enflasyon rakamları aylık yüzde 0.3 yıllık bazda ise yüzde 1.5 gerçekleşti. Böylece çekirdek TÜFE de dahil olmak üzere tüm datalar, beklentiler dahilinde sonuçlanmış oldu. ABD kanadında ise ticaret müzakerelerinde Başkan Donald Trump, Çin ile bir ticaret anlaşmasına ulaşılıp ulaşılamayacağının muhtemelen önümüzdeki üç veya dört hafta içinde biliniyor olacağını söyledi. Ayrıca bazı haber ajanslarından, Çin Başbakan Yardımcısı Liu’nun, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile telefonla konuştuğunu ve iki tarafın ticaret görüşmelerinde önemli ilerlemeler kaydettikleri bildirildi. Öte yandan ABD Senatosu, Trump’ın sınır güvenliği gerekçesiyle ilan ettiği “ulusal acil durumun” iptalini öngören tasarıyı onayladı. Böylece Trump bir kez daha Senato tarafından yara almış oldu.

Dün negatif gelen yeni konut satışları verisi ardından Brexit iyimserliği ile değer kaybeden Dolar endeksi neticesinde paritede yukarı ataklar görülürken 1.1330 üzerinde tutunması önemli olabilir. Bu durumda 50 günlük hareketli ortalaması 1.1345 başta olmak üzere 1.1370, 1.1390 ve 1.1410 direnç seviyeleri test edilebilir. Olası geri çekilmelerde de 1.1300 psikolojik bir destek olarak karşımıza çıkarken bu seviyenin altında 1.1285, 1.1240, 1.1215 ve 1.1190 destek seviyeleri gündeme gelebilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin