EUR / USD Paritesi Akşam Yorumları / IşıkFX – (12.07.2019)

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, ABD’nin araç ithalatı için tarife uygulamaktan kaçınma olasılığını yarı yarıya gördüğünü ve ABD ile Avrupa arasındaki ticari konuları çözmenin haftalar veya aylar almasının muhtemel olduğunu söyledi. Bununla birlikte İtalya ve AB arasında yükselen bütçe sorununa ilişkin İtalya Ekonomi Bakanı Giovanni Tria, AB mali kuralların değiştirilmesi için Fransa ve İspanya ile çalışmaya hazır olduklarını iletirken hükümetin KDV oranını yükseltmeyeceğine dair taahhütüne uyacağını sözlerine ekledi. Buna karşılık ECB Üyesi İgnazio Visco, İtalya’nın bütçe konusundaki belirsizliğinin tüketici ve iş dünyası güveni üzerinde baskı yaratabileceğini söylerken bankanın Euro Bölgesi ekonomisinin toparlanmaması durumunda genişlemeci tedbirlere ihtiyaç olacağını belirtti. ABD kanadında özellikle dün açıklanan enflasyon rakamları ardından 50 baz puanlık faiz indirim ihtimalinin oldukça düştüğü gözlemlenirken FED/FOMC üyelerinden bazılarının ise indirime gerek duymadıklarını açıklaması önemliydi. Bunun dışında ABD Başkanı Donald Trump’ın dış politikasını sert sözlerle eleştiren Demokrat parti aday adayı Joe Biden, Trump’ın uyguladığı politikalarla ABD’nin uluslararası arenadaki itibarına ve ABD’nin dünyaya liderlik etme kabiliyetine zarar verdiğini savundu. Veri akışında Euro Bölgesi Mayıs ayı sanayi üretimi aylık yüzde 0.9 artış, yıllık yüzde 0.5 daralma yaşarken beklentilerin üzerine çıkmış oldu. ABD’de Haziran ayı ÜFE aylık bazda yüzde 01, yıllık bazda ise yüzde 1.7 ile sonuçlanırken çekirdek verinin ise aylık yüzde 0.3, yıllık yüzde 2.3 ile beklentilerin üzerinde geldi.

ÜFE rakamları sonrası 3 günlük alıcılı seyrini değiştiren paritede aşağı yönlü hareketlerde de 1.1235-1.1220-1.1191-1.1150 destekleri takip edilebilir. Tekrardan yönünü yukarı çevirmesi halinde ise 1.1280-1.1300-1.1330-1.1360 direnç seviyeleri gündeme gelebilir.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin