EUR / USD Paritesi Akşam Yorumları / IşıkFX – (12.06.2019)

Bugün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin açıklamaları parite açısından önemliydi. Draghi; Ekonomik büyümeyi canlandırmak için yeni yollar bulunması gerektiğine vurgu yaparken ABD-ÇİN ticaret krizinin Almanya üzerindeki negatif etkilerinin ağırlıklı olmasına dikkat çekti. Bununla birlikte İtalya Ekonomi Bakanı; İtalya, kamu borçlarını azaltmalı ki bu durum piyasa güvenini kazanmasının gerekli olduğunu belirtmesine karşın Kuzey Birliği Lideri Matteo Salvini, Avrupa Birliğinden finansman talebinde olmadıklarını, İtalya’da kaynakları serbest bırakabilecekleri bir politika istediklerini ifade etmesi önemliydi. İtalya’nın 2019 yılında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) yüzde 2.1 ile 2.2 civarında olacağını belirtmesine karşılık Euro bölgesindeki iç dinamikler üzerinde kriz yaratan İtalya için Avrupa Birliği üyelerinden Moskovici ise AB kurallarının uygulandığını deklare etmesiyle beraber Euro bölgesi Maliye Bakanlarının bu süreci yarın değerlendireceği ifadeleri tedirginliği artırarak Euro üzerinde baskılara neden oldu. Ancak ABD tarafında gün içinde açıklanan Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi Aylık bazda yüzde 0.1, Tüketici Fiyat Endeksi Yıllık bazda yüzde 1.8’lere gerilemesiyle birlikte FED’in faiz indirimine gitme ihtimali oldukça arttı.

Paritedeki sabah Euro kaynaklı değer kayıplarına karşılık ABD tarafından açıklanan verilerle birlikte tepki alımlarına neden oldu. Teknik olarak 1.1340 direnci alıcılı seyrin devamlılığı için önem arz ederken olası düşüş hareketlilikleri için ise 1.1300 ve 1.1280 destekleri kritik olacaktır.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin