EUR / USD Paritesi Akşam Yorumları / IşıkFX – (12.01.2018)

Euro/Dolar Paritesi Akşam Yorumu

Aylardır belirsizliğini sürdüren Almanya koalisyon görüşmelerinde Hristiyan Birlik Partileri ile Sosyal Demokrat Parti 7 Ocak’tan bu yana devam eden ön müzakerelerde anlaşma sağladı. Gelen haberler sonrası paritede 1.2120 seviyelerine kadar yükseliş görülürken ABD’den Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Çekirdek TÜFE ve Perakende Satışları verileri takip edildi. Yüzde 0.2 olarak beklenen Aralık ayı TÜFE yüzde 0.1 açıklanırken yıllık bazda ise yüzde 2.1 ile beklentilere paralel olarak gerçekleşti. Besin ve Enerji Maddelerinin ihmal edildiği Çekirdek Tüfe ise aylık bazda yüzde 0.2 öngörülerine karşın yüzde 0.3 İle tahminlerden iyi gelirken yıllık bazda da yüzde 1.8 ile beklentilerden(yüzde 1.7) iyi gerçekleşti. Perakende Satışlarına baktığımızda Aralık ayında yüzde 0.4 ile tahminlere paralel olarak gerçekleşirken otomotiv sektörünün ihmal edildiği çekirdek Perakende Satışlar da yüzde 0.4 İle öngörülere paralel geldi.

Almanya Koalisyon ön görüşmelerinde anlaşma sağlanmasıyla birlikte alış yönlü işlemlerin ağırlık kazandığı paritede gelen iyi veriler sonrası yukarı doğru atakların kesildiğini görüyoruz. Teknik olarak baktığımızda Kasım ayında başlayan yükselen kanalın üst bandı olan 1.2140 seviyesine yakın fiyatlamalar görülüyor. Buranın kırılmasıyla birlikte yeni hedefler ortaya çıkabilir. Kanal içi düzeltme hareketlerinde ise 1.2090, 1.2060 ve 1.2000 destekleri takip edilebilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin