EUR / USD Paritesi Akşam Yorumları / IşıkFX – (11.07.2019)

Gün içinde yayınlanan ECB politikası toplantı tutanaklarında, değişiklik yapma ihtiyacı olduğu konusunda geniş kapsamlı uzlaşma olduğu ve potansiyel önlemlerin sözlü yönlendirme, varlık alımını yeniden başlatmak ve faiz indirimi olduğu vurgulandı. Bağımsız politika paketi unsurlara ilişkin yarıntılara yer verilen tutanaklarda ayrıca düşük enflasyonun devam etmesi durumunda daha stratejik değerlendirmeler yapılması gerektiği savunuldu. ABD kanadında FOMC tutanaklarındaki faiz indirimine işaret eden ifadeleri fiyatlayan piyasada 50 baz puanlık faiz indirimi ihtimalleri de yükseldiği görülmekte. Bu durum Dolar varlıklarında değer kaybederken paritede yukarı yönlü atakların seyrettiği gözlemlenmekte. Ticaret görüşmelerinde ise Çin Ticaret Bakanlığı, ABD ve Çin’in geçmişteki endişeleri dikkate almaları halinde çözüm yolu bulabileceklerini iletirken Huawei’ye yönelik yaptırımların en kısa zamanda kaldırılmasını ve bu durumun ilişkilerde sağlıklı bir gelişme yolu açmasını umdukları belirtildi. Veri tabanında Almanya Haziran ayı nihai TÜFE aylık bazda yüzde 0.3, yıllık bazda da yüzde 1.6 ile beklentiler dahilinde sonuçlanmış oldu. ABD Haziran çekirdek TÜFE aylık yüzde 0.3 yıllık yüzde 2.1 olarak açıklanırken beklentileri karşılarken FED’in son zamanlardaki enflasyon vurgusu ve buna ilişkin faiz indirimi beklentilerini ne yöne evriltecek merak konusu oluşturmuş durumda. Ancak manşet TÜFE’deki geri çekilmenin de devam ettiğini belirtmekte fayda var. Ayrıca haftalık işsizlik haklarından yararlanma başvuruları 209 bin ile beklentiden iyi gerçekleşti.

Paritede 50 günlük üssel ortalama olan 1.1250 üzerinde kalıcılık çabası görülürken bu durumda 1.1280-1.1300-1.1330-1.1365 dirençleri sırasıyla karşımıza çıkabilirken kalıcılık sağlanamaması durumunda ise 1.1235-1.1210-1.1190-1.1165 destek seviyelerine kadar aşağı yönlü hareketler görülebilir.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin