EUR / USD Paritesi Akşam Yorumları / IşıkFX – (06.12.2018)

Euro/Dolar Paritesi Akşam Yorumu

İtalya’da Conte, Salvini ve Di Maio arasında bütçe açığının düşürülmesi için emeklilik reformu ve gelir desteği vaadlerinin azaltılması konusunda henüz bir anlaşma yok. Ayrıca, GSYH’nın yüzde 2,4’ü olan bütçe açığı hedefinin yüzde 2 seviyesinin altında bir orana çekilmesine Di Maio ve Salvini onay vermiş değiller. İtalya’da parlamentonun alt kanadı 2019 bütçesini yarın oylayacakken İtalya Başbakanı Guiseppe Conte’nin revize edilen 2019 bütçe tasarısını Salı günü Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Juncker’e sunacağı öğrenildi. AB Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici, İtalya ile henüz aynı istikamette olmadıklarını ve ilerlemeye devam etmeleri gerektiğini belirtti. Brexit tarafı ise İtalya’dan daha karışık gibi görünüyor. İngiltere’de Brexit’in parlamentoda onaylamama ihtimali belirsizliklerin artmasına neden olacakken bu durum Euro varlıklarını da baskılayacak bir faktör olarak karşımıza çıkmaya devam edebilir. Diğer taraftan ABD’nin talimatıyla Çin firması Huawei CFO’sunun Kanada’da gözaltına alınması ve ABD’ye iade edileceğinin açıklanması ABD-Çin ilişkilerinde belirsizliği artırmış durumdayken mevcut durumdan Dolar’ın gelişen para birimlerine karşı değer kazandığı görüldü. Ancak günün ilerleyen saatlerinde ABD veri takviminden takip ettiğimiz rakamlardaki hayal kırıklığı Dolar varlıklarında baskı oluşturdu. Günün geri kalanında ise yine ABD’den önemli veri akışları takibimizde olacak.

Teknik olarak paritenin yukarı yönlü ataklarına devam edebilmesi için 1.1410 direnci kritik. Buranın kalıcılıkla geçilmesi halinde 1.1435, 1.1450 ve1.1485 dirençleri ilk etapta önemli olabilir. Aşağı tarafta ise 1.1300 noktasını ana destek olarak takip etmeye devam ediyoruz. Buranın kırılması USD lehine işlemleri artırabilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin