EUR / USD Paritesi Akşam Yorumları / IKON Menkul – (29.12.2017)

Euro/Dolar Paritesi Akşam Yorumu

Euro, ABD Doları Karşısında 2017’yi Primli Kapatıyor…

Yılın son işlem gününde Euro lehine hareketlerin hakimiyetini koruduğunu gördük. Piyasalar yıl başı tatili havasına girdi bu sebeple ABD tarafından veri gelmedi. Avrupa’da ise Almanya’dan enflasyon verisini takip ettik. Aralık ayına ait gelen öncü veri, aylık bazda beklenti ve bir önceki ayın üzerinde açıklanırken, yıllık bazda da beklentilerin üzerinde açıklandı.

Yılı kapatırken, paritede yıl başı ile yıl sonu arasında büyük bir farkın oluştuğu aşikar. EURUSD paritesi yıla 1.0515 seviyesinde başlamıştı. Yıl içerisinde en yüksek 1.2090 seviyesi görülürken, yıl sonunu ise 1.1980 bölgesinde kapatacak gibi görünüyor. Bu sebeple Euro adına primli bir yıl geçti diyebilriz.

*Yıl içerisinde ABD tarafında FED üç kere faiz arttırdı.
*Avrupa Merkez Bankası ise enflasyondaki iyileşme sebebiyle yıl genelinde şahin bir ton yakaladı ve varlık alım programında kısıntıya gitti.
*Geçtiğimiz yıl ABD Başkanı seçilen Donald Trump, 2017 başında göreve başladı. Ancak yıl içerisinde aldığı tartışmalı kararlar ve seçim vaadlerinin gerçekleştiremeyeceği endişesi sebebiyle ABD Doları FED’in üç tane faiz arttırmasına rağmen hızla değer kaybetti.
*Euro cephesinde ise Fransa’da aşırı sağcı adayın seçilememiş olması Avrupa Birliği’nden kopma endişelerini öteledi ve bu sebeple Euro para birimi kendi içerisinde değerlenmiş oldu.

Teknik olarak baktığımızda; EURUSD paritesi daralan üçgenin üst bandını kırdıktan sorna yukarı yönlü hareketlerini bir miktar daha arttırmış oldu. 1.1980 direnci aşılmaya çalışsa da ana direncin 1.2035 seviyesi olabileceğini belirtmek isteriz. Bu seviye ve üzeri daha önce test edilmiş olsa da günlük mum kapanışları gerçekleştirilememişti. Yükseliş devam ederse ve 1.2035 direnci üzerinde dört saatlik mum kapanışı oluşursa, Euro rallisinin güçlenere devam edebileceğini düşünebiliriz. Olası kar saışlarında ise ilk olarak 1.1925 desteğ izlenebilir.

Destekler: 1.1925 – 1.1885 – 1.1855
Dirençler: 1.1980 – 1.2035 – 1.2090

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN