EUR / USD Paritesi Akşam Yorumları / IKON Menkul – (25.03.2020)

Almanya IFO’nun Gelecek Öngörüsü İç Karartıcı…

Mart ayındaki ekonomik göstergeye ilişkin veriler yavaş yavaş gelmeye devam ediyor. Bugün Almanya tarafından IFO İş İklimi Endeksi geldi ve tahmin edildiği üzere hızlı şekilde gerileyerek 86.1 açıklandı (Önceki: 93.1)

IFO ekonomisi veri sonrası açıklamalarda bulundu. Açıklamalarda ; ”Almanya ekonomisinin bu yıl %5-20 arası küçülmesi öngörülüyor. Bu oranın bu kadar açık bırakılması, covid-19 felaketinin ne zaman sona ereceğinin bilinmemesinden kaynaklanıyor. En az iki çeyreği kapsayacak şekilde kötü bir resesyon dönemi öngörüyoruz. Olumsuzluğa kapılan şirket sayısı her geçen gün artıyor. Üretim endeksi 2009 Ağustos’un en kötüsünde ve bu hizmet sektörünü de büyük şekilde etkiliyor. Ülkede yükselen sektörler gıda ve ilaç üzerine.” İfadelerini kullandı.

Almanya’da şimdi karantina uygulanıyor ve bunun sonuç vermesi en büyük temenni. Ancak bu durumun uzun sürmesi Alman ekonomisini çok zor duruma sokabilir. Almanya haricinde ABD tarafından çekirdek dayanıklı al siparişleri verisi açıklandı. Bu veri Şubat ayını kapsadığı için son gelişmeleri yansıtmıyor.

EURUSD paritesine teknik olarak baktığımızda, saatlik grafikteki trend çalışması gözlerden kaçıyor. Ancak tepkilerin hala zayıf kaldığını söyleyebiliriz. Gün içinde 100 saatlik ortalama üzerinde tutuna çabası var. Ancak paritedeki yukarı yönlü eğilim için en azından 200 saatlik üssel ortalama üzerinde tutunmayı teyit etmeliyiz. Bu sebeple 1.0880 direnci önemli. Olası geri çekilmelerde ise ilk destek 1.0780 ve bu seviye altında 1.0745 izlenebilir.

Destekler: 1.0780 – 1.0745 – 1.0710
Dirençler: 1.0810 – 1.0840 – 1.0880

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN