Ereğli Hisse Yorumu / Ata Yatırım – (10.01.2013)

Ereğli Hisse Yorumu

Çelik ETF`i uzun vadeli düşüş kanalından çıktı ve yeni bir yükseliş trendinin teknik sinyalleri oluşuyor. EREGL bundan olumlu etkilenmektedir.

Çelik ETF kısa vadeli teknik analiz: Çelik sektöründeki şirketlerin genel hareketinin teknik analizi için Çelik ETF`ni (SLX)yakından takip etmenin doğru olacağını düşünüyoruz. Teknik analizimize göre bu ETF`de önemli bir trend değişiminin teknik sinyallerinin oluştuğunu gözlemliyoruz. Çelik ETF`inde 2011 yılının ilk yarısında başlayan talep daralması, fiyat trendinin orta vadeli bir düşüş kanalı içine girmesini sağlamış ve bu negatif trend Çelik hisseleri üzerinde 21 ay süren bir baskı oluşturmuştur. Bu negatif baskının teknik açıdan Aralık ayında yukarı yönlü aşıldığını gözlemledik. Son 21 ay süren düşüşkanalının yukarı yönlü bozulması, bizce Çelik piyasasındaki negatif trendin değişiminin önemli bir teknik sinyali olmaktadır.
Buna paralel önemli bir trend göstergesi olan 12 aylık ortalamanın da, Çelik ETF`i (SLX) için aşılması, trendin tırmanışa geçtiğinin bir göstergesi olduğu kanısındayız. Teknik analizde önemli bir indikator olan MACD göstergesinin de yeniden pozitif ayrışmaya başlaması dikkatimizi çeken başka bir teknik gelişme olmaktadır. Sonuçta Çelik ETF SLX son 21 aylık düşüş kanalının üstünde kaldığı sürece, SLX için yeni bir pozitif trendin başladığı kanısındayız. Çelik hisselerinin bu olumlu trendden pozitif etkilendiğini görüyoruz. Bu hisselerin başında araştırma ekibimizin öneri listesinde olan EREGL hissesinin geldiğini düşünüyoruz. Bu hissenin de 2008`den bu yana oluşan negatif trendini yukarı yönlü kırdığını göz önüne alınca, Çelik`deki hareketliliğin EREGL için pozitif bir teknik gelişme olduğu kanısındayız.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir