Ereğli Hisse Yorumu / Asya Yatırım – (13.05.2015)

Ereğli Hisse Yorumu

Öneri Piyasanın Üzerinde Getiri

Ereğli Demir Çelik, 2015 yılının ilk çeyreğinde gösterdiği performans bir önceki yılın aynı dönemine göre bir miktar gerileme göstermiştir. Bu dönemde şirketin net satışları %1,3 gerileyerek 2,896 milyar TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Şirketin bu dönemde mamul satışları %1,5 gerilemiş olup ortalama mamul satış fiyatları ise TL bazında %0,2’lik hafif bir artış kaydetmiştir. Dolar bazında ise şirketin bu dönemde net satışları %11 düşerek 1,179 milyar dolar ve ortalama birim fiyat ise %9,6 düşerek 592 dolar/ton olarak gerçekleşmiştir. Şirketin mamul maliyetleri oransal olarak önemli değişime uğramamış olup mamul maliyetlerinde meydana gelen değişimin net satışlara yansıtılabildiği görülmektedir.

Buna karşın faaliyet giderlerinde bir artış meydana geldiği görülmektedir. Faaliyet giderlerinin büyük çoğunluğunun sabit giderlerden oluşması nedeniyle cirodaki azalmaya karşılık faaliyet giderlerinin artması, net esas faaliyet kar marjında bir miktar gerilemeye yol açmıştır. Şirketin esas faaliyetleri dışında kalan giderlerde önemli bir artış olduğu görülmektedir. Kurlarda meydana gelen artışlar nedeniyle kur farkı giderleri meydana gelmiştir. Diğer taraftan ödenen vergi miktarında da bir önceki yılın aynı dönemine göre artış olup 2014 yılının ilk çeyreğinde çeşitli mali zararlardan kaynaklanan vergi alacakları bu döneme yansıtılması ile meydana gelmişti. Şirketin net kar marjı 2015/03 döneminde %12,0 olarak gerçekleşmiştir. Bu oran, önceki yılın aynı dönemine göre 3,4 puanlık bir düşüşe karşılık gelmektedir. Şirket için 27 Mart 2015 tarihinde hazırlamış olduğumuz değerleme raporunda Erdemir için hedef fiyatımız 4,73 TL/lot olup, yeni mali tabloların açıklanmasının ardından yaptığımız değerlendirmede şirketin hedef fiyatında bir değişikliğe gidilmesine gerek duyulmamıştır. Şirketin bu dönemde faaliyet sonuçları bir önceki yılın aynı dönemine paralel bir seviyede gelmiş olup şirketin net karlılığını düşüren unsurların tamamına yakın kısmı, şirketin esas faaliyetleri dışında kalan unsurlardır. Bu değişimler ise geçici olup şirket üzerinde etkileri sınırlıdır.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir