Ereğli Demir Çelik Hisse Yorumu / Halk Yatırım – (14.10.2019)

Zorlu küresel ortama karşılık iç dinamiklerin desteği

Öneri: AL
Hisse Fiyatı: 6,90 TL
Hedef Fiyat: 9,70 TL
Getiri Potansiyeli: %41

İç tüketimde toparlanmanın belirginleşmesinin çelik tüketimini destekleyeceğini düşünüyoruz. Türkiye’de çelik tüketimi, genel ekonomik büyüme ile yakından ilişkisi bulunmasından dolayı, 2018 ve 2019 yıllarındaki zayıf ekonomik büyümeden olumsuz etkilendi. Bu çerçevede de, Ereğli’nin iç piyasa satışları 2018’de %12,5, 2019’un ilk altı aylık döneminde de yıllık bazda %9,5 daraldı. Ancak 2020’den itibaren, ekonomik dengelenmenin güçlenerek devam etmesine ek olarak, toparlanma eğiliminin hakim olduğu otomotiv ve beyaz eşya gibi ertelenen özel tüketimi içeren sektörlerden alınan olumlu sinyaller, TCMB’nin faiz indirim sürecini kademeli bir şekilde sürdürmesi, iyileşen güven ortamı ve gerileyen enflasyon ile birlikte artan alım gücü eşliğinde iç tüketimde toparlanmanın belirginleşmesinin, çeliğin yoğunluklu kullanıldığı dayanıklı tüketimi ve dolayısıyla çelik tüketimindeki artışı desteklemesini bekliyoruz. Bu doğrultuda, 2019 yılında %6,3 azalacağını öngördüğümüz Ereğli’nin iç satışlarının, 2020 ve 2021 yıllarında sırasıyla %3,2 ve %2,5 artacağını tahmin ediyoruz.

Sağlam bilanço yapısı ve düzenli temettü getirisine karşılık düşük çarpanlar. Şirket güçlü nakit yaratma kabiliyeti ile mevcut durumda nakit fazlası pozisyonuna sahip bulunmaktadır. Net nakitin bilanço büyüklüğü ile kıyaslandığında, BIST 30 içerisinde en sağlam bilanço yapısına sahip şirketler arasında bulunmaktadır. Ek olarak, net nakit/FAVÖK rasyosu da 2019 yılı 6 aylık rakamları itibariyle 0,13x ile oldukça iyi seviyededir. Ayrıca Ereğli, sağlam nakit akışı sayesinde son 3 yılda ortalama %86 kar dağıtım oranı ve %10,7 temettü verimliliği ile, BIST 30 içerisinde en yüksek temettü verimliliğine sahip üç şirketten birisi konumunda bulunuyor. Tüm bu pozitifliklere karşın, son 3 yılda küresel benzerlerine kıyasla 1 yıl ileri tarihli FD/FAVÖK çarpanı bazında ortalama %10 iskontolu işlem gören Ereğli, son işlem günü kapanışı itibariyle %28 iskontolu işlem görüyor.

Değerleme. EREGL son altı ayda, özellikle demir cevheri fiyatlarındaki yükseliş ve zayıf iç tüketim gibi unsurlar nedeniyle, BIST 100 Endeksi’ne kıyasla %15 negatif ayrıştı. Ancak, NisanTemmuz döneminde demir cevheri fiyatlarında yaşanan hızlı yükseliş (son üç aylık dönemde dolar bazında yaklaşık %20 geriledi), ticaret savaşlarının emtia fiyatları üzerindeki baskı ve zayıf iç talep koşulları gibi gelişmelerin hisse fiyatına yeterince yansıdığını ve mevcut seviyelerin hisseye giriş açısından cazip olduğunu düşünüyoruz. Bu doğrultuda, EREGL hisselerini ‘AL’ önerisi ile Araştırma kapsamımıza dahil ediyoruz. EREGL hisseleri için 12 aylık hedef fiyatımızı %41 getiri potansiyeli ile 9,70 TL olarak belirliyoruz. Ereğli, 2019 ve 2020 yılı tahminlerimize göre 4,0x ve 3,6x FD/FAVÖK ile işlem görürken; küresel benzer çelik üreticilerinin medyanına göre sırasıyla %23 ve %33 iskontolu işlem görüyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN